Koronavírus – sírva kezdik és fejezik be az egészségügyi dolgozók a műszakot
Olyannyira feszült a helyzet a kórházakban Magyarországon, hogy a legtöbb ápoló és orvos lelkiekben képtelen feldolgozni a napi szintű tragédiákat.
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke az ATV Start című műsorában arról beszélt, a dolgozók egyre jobban kiégnek, néhányan sírva mennek be dolgozni és könnyek között fejezik be a műszakjukat.
Egyszer előfordult olyan eset is, amikor az egyik nővért műszak közben kellett leváltani, mert nem bírta tovább a megfeszített tempót. Balogh Zoltán szerint nagy segítségre lenne szükség, hiszen ez a trauma most is nagy probléma, és járvány után is hosszú hónapok kellenek ahhoz, hogy az egészségügyi dolgozók megemésszék a történteket.
Balogh a háttérosztályokat mutatná meg Kásler Miklósnak, ha a legleterheltebb területekről kérdeznék. Az intenzív ellátásban folyamatosan növekvő terhek vannak, gyakran sokkal több beteg jut egy-egy ápolóra és orvosra, mint korábban.
Az elnök közölte, nagyon gyenge láncszem az egészségügyi dolgozó a mostani rendszerben, mivel kevesen vannak, és a végletekig dolgoznak, sőt akár 24 órás szolgálatokat is el kell vállalniuk.
Balogh Zoltán kiemelte, tényekről kellene beszámolni, mint például arról, hogy pontosan hányan dolgoznak a kórházakban és milyen munkaterheléssel végzik mindennapi teendőiket. Van olyan dolgozó, aki 20 műszakot is lehúz egy hónapban, egy családanya például 13 folyamatos műszak után tudott csak szabadnapra menni.
A Magyar Egészségügyi Kamara elnöke hozzátette, azokban az országokban, ahol az ápolási szakemberek száma magasabb, tanulmányok mutatták ki, hogy a halálozási mutatók is alacsonyabbak. Balogh szerint az ápolók és orvosok éppen most kapják a legkevesebb figyelmet, pedig sok mindenben kellene nekik segíteni, legyen szó étkezésről, utazásról vagy szabadnapokról.