Az oltás csökkenti a vírus továbbterjedésének kockázatát, az újrafertőződés pedig nagyon ritka
Az EU legfrissebb tanulmánya szerint a koronavírus ellen beoltott emberek számára alacsonyabb kockázatot jelent a vírussal való újrafertőződés, míg a természetes úton megfertőződött személyek bizonyos esetekben újra megbetegedhetnek.
Az ECDC (Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ) több nemzetközi koronavírus-vizsgálatot elemzett annak érdekében, hogy megértse, az oltás – vagy egy korábbi koronavírus-fertőzés – milyen mértékben akadályozza a vírus továbbadását a fertőzött személyekről.
A felülvizsgálat bizonyítékokat talált arra vonatkozóan, hogy „az oltás jelentősen csökkenti a vírusterhelést és a tüneti/tünetmentes fertőzéseket az oltott személyeknél, mely csökkent átvitelre vezethet vissza”.
Ez azt jelenti, hogy a koronavírusos esetek száma, amely eddig világszerte több mint 120 millió embert érintett, „jelentősen csökkenni fog”, mivel a legtöbb ország már megkezdte a lakosság beoltását, az oltás célja pedig, hogy megakadályozzák a fertőzés további terjedését.
Az ECDC csak egyetlen tanulmányt talált, amely kifejezetten az oltás hatását vizsgálta a vírus átterjedésére vonatkozóan. A tanulmányt az elmúlt évben készítették Skóciában, és azt sugallta, hogy akár egy háztartás akár egyetlen tagjának beoltása legalább 30 százalékkal csökkentette a fertőzés kockázatát az arra fogékony családtagok körében.
Azon személyek, akik korábban megfertőződtek a vírussal, nem rendelkeznek megfelelő mértékű immunitással, s bár az eredmények szerint a védelem 81 és 100 százalék közötti volt, ez a hatás csak 5-7 hónapig tart, ezt követően pedig van némi esély arra, hogy az érintett újra megfertőződik a vírussal.
Az ECDC arra figyelmeztetett, hogy az új koronavírus-törzsek továbbra is problémákat okozhatnak a vírus elleni küzdelemben. Arra is rámutattak, hogy nyilvánvalóan hiányoznak adatok a védőoltások által nyújtott védelem időtartamáról, tekintettel arra, hogy az első oltások még csak a közelmúltban indultak el.