Akkor is segít az alvási nehézségeinken a testmozgás, ha észre sem vesszük
A testedzést régóta javasolják azoknak, akik javítani szeretnének az alvásminőségükön. Japán kutatók megállapították, hogy a testmozgás végzése akkor is segíthet objektív változásokat elérni, ha egyébként észre sem vesszük.
A Scientific Reports lapjain közzétett tanulmányban a Tsukaba Egyetem kutatói bemutatták, hogy az élénk testedzés segít serkenteni azokat az alvási paramétereket, amelyek az alvás minőségének javulásával azonosítunk, azokban az esetekben is, amikor észre sem vesszük, hogy ez valóban megtörtént.
A testedzésre régóta úgy gondol az emberiség, hogy segít a könnyebb elalvásban, és az úgynevezett mélyalvás minőségének a javításában. A Tsukaba Egyetem kutatói az agy elemzésével vizsgálták a testmozgás és az alvás minőségének kapcsolatát – foglalta össze az EurekAlert!.
A kutatás 60 egészséges, fiatal férfi részvételével zajlott, és azt vizsgálta, hogy 60 perc élénk testedzés milyen hatással van az alvásminőségre mind szubjektív jelentések, mind az objektív megállapítások alapján.
– magyarázta Insung Park és Javier Díaz, a kutatásban résztvevő vezető tudósok. Ennek az lehet az oka, hogy a alvás minőségének javulását elnyomhatta az izomfájdalom és a stressz, amely azért alakult ki, mert a résztvevők nem voltak hozzászokva az élénk testedzéshez.
Ez arra utalhat, hogy a mérsékelt, de rendszeres mozgás jobb hatással van az alvásunk minőségére, mint az alkalmankénti, de élénk testedzés. A kutatás eredményei alapján elképzelhető, hogy a jövőben újfajta módszerek kidolgozására lesz lehetőség a különböző alvászavarok kezelésére.