Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Pakisztán elásná a csatabárdot, békét kezdeményezne a rivális atomhatalommal

Qamar Dzsáved Bajva tábornok, a pakisztáni hadsereg vezetője úgy fogalmazott, hogy Indiának el kellene felejtenie a régi konfliktusokat, és tovább kellene lépnie azokon a béke érdekében.

...svg content...Nagrota, 2020. november 19. Az indiai biztonsági erők tagjai hátramaradt fegyvereket és lőszereket vizsgálnak a Dzsammu és Kasmír indiai államban fekvő Nagrotában 2020. november 19-én, miután rendőrök tűzharcban megöltek négy feltételezett szakadár lázadót Dzsammu elővárosában. Két indiai rendőr megsebesült. MTI/EPA/Dzsaipal Szingh
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Iszlamabadban tartott legutóbbi sajtótájékoztatója során Bajva úgy fogalmazott, hogy szerinte „ideje elásni a csatabárdot és tovább kellene lépni” a régió stabilitása érdekében – idézte az RT. A tábornok jelezte, hogy az Egyesült Államoknak pedig szerepe lehet a regionális béke megteremtésében.

Bajva elmondása szerint Joe Biden „reményt adott neki”, hogy lehetőség nyílhat a regionális stabilitásra, amelyben kulcsszerepük lehet. A tábornok hozzátette, hogy Indián van jelenleg annak a terhe, hogy a béke szempontjából „előnyös” környezetet teremtsen, különösen tekintettel Kasmír régióra. Soron kívül Korlátozottan ugyan, de újraindult a vasúti közlekedés a Déli pályaudvaron

Kasmír már régóta súlyos konfliktus forrása Pakisztán és India között, gyakorlatilag India függetlenedése óta, vagyis több évtizede már voltak ott összecsapások, amelyet a világ részben azért is figyelhetett rendkívül szorongva, mert mindkét ország rendelkezik nukleáris fegyverekkel.

A konfliktus igazán 2019 óta harapózott el, gyakoriak voltak a katonai összecsapások a régióban, amely csak 2020-ban 74 áldozatot szedett. Februárban azonban a két ország megállapodott, hogy tűzszünetet kötnek és véget vetnek az erőszaknak Kasmírban.

A Himalája hegyvidékeiben megbúvó régióban húzódik meg az úgynevezett „Valódi Irányítás Vonala”, amely egy de facto nemzetközi határként funkcionál a két ország között. Ennek mentén voltak az összecsapások és az átlövések is, melyek olykor kifejezetten véresre sikerültek.

Delhi és Iszlamabad kapcsolata igazán 2019-ben kezdett el megromlani, amikor India azzal vádolt meg pakisztáni militáns csoportokat, hogy ők felelősek egy kasmíri öngyilkos merényletért, amely legalább 40 indiai katona életét követelte.

Fekete-Győr András elvesztette képviselői mandátumát

Hivatalossá vált: Fekete-Győr András elvesztette képviselői mandátumát.