Újabb mélypont: már 36 millió munkanélküli van az Egyesült Államokban, és ez a szám még nőhet
Immáron nyolcadik hete tart munkanélküliségi rémálom a világ legnagyobb gazdaságában, ami ezen a héten újabb három millió amerikai munkavállaló állását követelte: ezzel nyolc hét alatt 36 millió ember veszítette el a munkáját az USA-ban.
A munkaügyi hivatal csütörtökön nyilvánosságra hozott adatai szerint újabb 3 millió amerikai folyamodott munkanélküli segélyért, ugyanakkor már hatodik hete folyamatos csökkenést mutat ez a tendencia. A számok így is elképesztő méretűek, az eheti adat is ötször nagyobb, mint amit a 2008-as jelzálogválság legrosszabb hetében regisztráltak.
A Pantheon Macroeconomics elemzője, Ian Sheperdson ugyan elismerte, hogy biztató a csökkenő tendencia, de meglátása szerint a számok „még mindig groteszki módon magasak, az összes elképzelhető mérést figyelembe véve”.
A tartós munkanélküliségi válság pedig rendkívül megnehezítheti az Egyesült Államok dolgát, ha a céljuk szerinti gyors gazdasági helyreállást meg akarják valósítani. Mivel a lakossági fogyasztás kulcsszerepet vállal az amerikai gazdaság életében, égetően fontos lesz a munkahelyteremtés, hogy tartósan ne sérüljön a gazdaság.
A koronavírus által előidézett munkaügyi válság gyakorlatilag az elmúlt 10 év munkahelyteremtését tette a semmivel egyenlővé. Az immáron nyolcadik hete tartó krízis 14.7%-ra növelte az országban a munkanélküliséget, ami az 1929-es válság óta tapasztalt legmagasabb arány.
A St. Louis-ban található Federal Reserve Bank jóslatai a második negyedévig ez a szám még brutálisabb lehet, prognózisuk szerint 47 millió ember veszítheti el az állását összesen, amivel 32%-osra nőne a munkanélküliség. Ez pedig történelmi rekordot jelentene, ugyanis az 1929-es válság idején 24.9% volt a legnagyobb mélypont.
Eközben a brit gazdaság is történelmi mélypont fele halad: