Júniusban egy hatalmas aszteroida közelíti meg a Földet
Az Aten-aszteroidák közé tartozó űrszikla a bolygónkkal azonos pályán mozog, néha viszont túlságosan is közel merészkedik hozzánk.
A NASA CNEOS kutatóintézete nemrég bejelentette, hogy a 2002 NN4 névre keresztelt kozmikus kődarab június 6-án a reggeli órákban földközelségbe fog kerülni. Az aszteroida átmérőjét a róla visszaverődő fénysugarak alapján 250-570 méterre saccolják, az űrügynökség szerint pedig találkozás esetén potenciális veszélyt jelenthet a bolygónkra.
Szerencsére a kisbolygó alig nagyobb egy futballpályánál és emberi léptékkel nézve nagyon messze, majdnem 5 millió kilométeres távolságra lesz a közelség ellenére a Földünktől.
A 2002 NN4 még így is nagyobb az aszteroidák 90%-ánál, ez magyarázza azt, miért figyelik a csillagászok árgus szemekkel a pályáját.
Június 6-án 11 kilométer per másodperces sebességgel fog elhúzni a Föld mellett. Nem ez lesz azonban az egyetlen találkozásunk az égitesttel, mivel az elkövetkező évtizedekben előreláthatólag még harmincszor érkezhet veszélyes közelségbe.
Az aszteroidát először 2002 júliusában azonosították és az Aten-aszteroidák csoportjába sorolták. Ha tehetjük, akkor írjuk fel a naptárunkba ezt a dátumot, mert a NASA szokásához híven élőben közvetíteni fogja az eseményt.
Közben a bolygónk erőterei érdekes mozgásba kezdtek: