Az EU szerint a koronavírus-nyomkövető alkalmazásokat önkéntesen kellene csak használni
Az Európai Bizottság szerdán az Európai Unió kormányait arra kötelezte, hogy a COVID-19 fertőzéseket követő appokat minél hamarabb vezessék be.
A hatóságok arra sürgetik a kontinens országait, hogy a határzárak feloldásának és a gazdaság újraindításának érdekében önkéntes alapon használják az állampolgárok helyzetének ellenőrzésére kifejlesztett mobilos alkalmazásokat.
Néhány európai államban már lazítottak a korlátozásokon, az elkövetkező hónapokban pedig még több ország csatlakozhat az enyhítésekhez, ezért a második hullám elkerülése végett létfontosságú lenne a nyomkövetés célszerű alkalmazása.
A szoftveres megoldást korábban már Szingapúrban és Dél-Koreában nagy sikerrel vetették be. Az applikáció a Bluetooth vezeték nélküli technológia segítségével azonosítani lehet a közelben lévő koronavírus-betegeket, fertőzésveszély esetén pedig azonnal értesíti a felhasználót.
Az Európai Bizottság a reménykeltő első benyomások után azonban úgy gondolja, hogy az ehhez hasonló mobilos appok sérthetik mások személyiségi jogait és a tömegközlekedésben nem szabadna kötelező érvénnyel használatba venni őket.
Az új app EU-s határokon belüli hatékonyságával kapcsolatos aggodalmak akkor jöttek felszínre, amikor egy kisebb harc alakult ki Franciaország és az Apple techcég között. A franciák azzal vádolták a cupertinói vállalatot, hogy az új iPhone-okra tervezett StopCovid nyomkövető alkalmazást részesítették előnyben a közös együttműködés helyett.
Az Európai Unió appján kívül a Google és az Apple közösen egy olyan API fejlesztésén dolgoznak, amellyel sokkal egyszerűbben észlelni fogja a telefonunk a közelünkben tartózkodó koronavírus-fertőzötteket.
Közben úgy tűnik, a világ teljesen megváltozhat körülöttünk: