Félgőzzel ugyan, de júliustól újra felpörgeti járatai számát a Ryanair
A koronavírus-járvány eddig precedens nélkülinek tekinthető „vérengzést” folytatott a légitársaságok piacán, elképesztő mértékű profitkiesést okozva a legnagyobbaknak is. A helyzet kilátástalanságát valamelyest enyhítve a Ryanair-nél már kilátásba helyezték a nyári újraindulást.
Az írországi központú vállalat az egyik legnagyobb fapados légitársaság a világon, és a terveik szerint vissza is térnének a körforgásba júliusban. Természetesen mindezt csak merev protokoll betartása mellett, kötelező lesz például az arcmaszk viselete és a folyamatos lázmérés mind a dolgozóknak, mind az utazóknak.
A Ryanair vezérigazgatója, Michael O’Leary szerint ezek a szigorú intézkedések nem fogják eltántorítani az eddig érvényes, de már lazítás alatt lévő karantén fogságából kiszabaduló embereket attól, hogy nyáron elmenjenek vakációzni. Hozzátette, szerinte a július 1-et megelőző hat hetes időszakban ismételten nagyobb mennyiségű foglalásuk lesz.
O’Leary arra sürgeti az európai hatóságokat, hogy mind a maszkokat, mind a lázmérést tegyék kötelezővé az egész kontinensen, ugyanakkor erősen kritizálta a brit tervezet szerinti 14 napos beutazási karantént. Az ötlet szerinte tudományosan megalapozatlan, valamint „betarthatatlan és felügyelhetetlen” lesz a gyakorlatban.
Ettől függetlenül a Ryanair is hozott erre vonatkozóan szabályt, ami kimerül annyiban, hogy minden beutazónak kötelező lesz kitöltenie egy nyomtatványt, amelyben megjelölik az adott országban való tartózkodás hosszát, illetve a tartózkodás pontos helyszínét.
A pandémia megfékezése érdekében kivetett utazási korlátozások miatt csak árnyéka önmagának a Ryanair, májusban és júniusban mindösszesen napi 30 járatot tudnak indítani. Ezt a számot akarják napi ezerre megemelni júliustól, ami a szokásos működésüknek körülbelül a 40%-a.
O’Leary a jövőt illetően is meglehetősen optimista, úgy véli, a schengeni övezet tagországaiban fokozatosan mérsékelni fogják az utazási korlátozásokat, és nagyjából szeptember-október környékére prognosztizálja azt az időszakot, amikor a légitársaságok elkezdhetik összeszedni magukat a COVID-19 járvány okozta sokkból.
Eközben a világ második legnagyobb légitársaságának feje fölé is viharfelhők gyülekeztek: