WHO: vadállatpiacról származhat a koronavírus, nem pedig laboratóriumból
Az Egészségügyi Világszervezet kutatói szerint eddig semmilyen bizonyítékot sem találtak arra vonatkozóan, hogy a Covid19 fertőzés egy vuhani laboratóriumból szökött volna ki.
A WHO szakemberei egy hónapon keresztül vizsgálódtak Kínában, amely során végül arra a következtetésre jutottak, hogy a pandémiáért felelős kórokozó valószínűleg egy vadállatpiacról származhat.
Az Independent hírportál értesülései szerint a világjárvánnyal kapcsolatos vizsgálatokat pontosan olyan részletességgel folytatták le, mint a 2001-es terrortámadások, vagy az egyéb súlyos természeti katasztrófák kielemzését.
A Chatham House-ban tartott sajtótájékoztatón a kutatócsapat vezetője elmondta, összefüggést találtak az egyik vuhani vadállatpiac és a környéken tartózkodó első covidos betegek között.
A WHO szakértője, Peter Daszak zoológus szerint a dél-kínai térségben élő denevérekben található vírusrészecskék közeli rokonai a világszerte elterjed kórokozónak, és minden jel arra utal, hogy ezeket az állatokat a közeli piacon értékesíthették, majd az emberek tőlük kaphatták el a betegséget.
A kutatók úgy gondolják, a vadállatokban mutálódott vírusok később kereszteződhettek a háziállatokban lévő kórokozókkal, ezután jöhetett létre az a fertőző patogén, melynek terjedését már nem tudták megállítani.
Marion Koopmans, a Rotterdami Orvosi Egyetem virológusa meglátogatta az összes helyi laboratóriumot, és kiderítette, hogy a koronavírus laborból való kiszökésének elmélete nem állja meg a helyét, mivel az intézetekben betartották az összes szigorú biztonsági protokollt és óvintézkedést.