Infektológus: az őszi időszaknál sokkal intenzívebben terjed a koronavírus
Pusztai Erzsébet szerint fontos a betegség korai kezelése, így már az első tünetek megjelenése esetén meg lehet előzni a későbbi szövődmények kialakulását.
Az ATV Start című műsorban az infektológus szakember elmondta, ha valakit beoltanak, legalább 7-10 nap szükséges ahhoz, hogy kellő mértékben beinduljon a szervezetben az ellenanyag termelődése.
Amíg az első oltás megalapozza a sikert, addig a második adag vakcina egy megerősítő impulzust jelent az immunrendszer számára. Pusztai felhívta a figyelmet, az első oltás után még senki se találkozzon ismerőseivel, hiszen ugyanúgy fertőzhet, és a rizikó is magas maradhat.
Azzal kapcsolatban, hogy az oltás második adagját több vakcina esetében hosszabb idő után adják be, az infektológus azt mondta, amikor tömegeket kell beoltani, fontos, hogy sokaknál kialakítsanak bizonyos mértékű védettséget, mert így van esély arra, hogy ha az illető el is kapja a fertőzést, ezáltal nem alakul ki nála a súlyos változat.
A héten olyan hírek érkeztek, melyek szerint az AstraZeneca-vakcinák beadása után többen is életüket vesztették. Pusztai hangsúlyozta, egyelőre nem tudni, mi a gond, a trombózis és rosszullét kapcsán kérdéses, hogy a védőoltás okozta-e a tüneteket, vagy pusztán véletlen egybeesésről volt szó.
Az etikai kódexről az infektológus azt mondta, keveset tudni a részleteiről, a kormány ugyanis nem ad engedélyt a kórházban dolgozóknak arra, hogy kifejtsék véleményüket, ami szerinte hiba, mivel ha az emberek látnák, milyen kritikus a helyzet, talán jobban elfogadnák a koronavírus komolyságát.
Pusztai hozzátette, a brit mutáció terjed jelenleg nagyobb intenzitással hazánkban, amely több embert képes megfertőzni, ezért fontos lenne, ha megbetegedés esetén már a lehető legkorábban megkezdenék az orvosok a páciensek kezelését.