Ezzel az eszközzel mérhetünk csapást a mesterséges intelligenciára
Az OpenAI kutatói arra az eget rengető felismerésre jutottak, hogy a legkorszerűbb képfelismerő számítógépes rendszerük legyőzésére olyan szofisztikált eszközökre van szükség mint egy toll és egy darab papír.
Ahogy az a képen is látható, elég, ha tollat ragadunk, leírjuk egy bizonyos tárgy nevét, és ráragasztjuk azt egy másikra, ez pedig olyannyira összezavarja a szoftver, hogy tévesen azonosítja az objektumot.
Ez jelenleg nem jelent különösebb veszélyt, hiszen az OpenAI szoftvere egy kísérleti rendszer, a CLIP, ami egyelőre nem került bevetésre semmilyen termék esetében. A CLIP célja, hogy feltárja, hogy a különböző mesterséges intelligencia-rendszerek hogyan lehetnek képesek bizonyos tárgyak, objektumok azonosítására szoros emberi felügyelet nélkül, és ezért kép és szöveg-párok óriási adatbázisából tanul.
Az OpenAI kutatói nemrég tették közzé a tanulmányukat arról a CLIP teljesítményéről. Úgynevezett “multimodális neuronokat” fedeztek fel, amik olyan önálló komponensei a gép tanuló hálózatának, melyekkel nem csak bizonyos tárgyakról készült fotókat, hanem szkeccseket, rajzokat, és szöveget is képes felismerni.
Ez azért nagyon izgalmas, mert úgy tűnik, a CLIP-ben lejátszódó folyamatok nagyon hasonlítanak az emberi agyban lejátszódó bizonyos folyamatokhoz, amikor az egyes agysejtek absztrakt koncepciókra adnak választ, nem konkrét példákra – írja a The Verge. Az OpenAI kutatása szerint ez arra utalhat, hogy a mesterséges intelligencia képes lehet arra, hogy úgy szerezze meg a tudást, ahogyan az ember.
Ez a jövőben sokkal kifinomultabb objektumfelismerő rendszereket jelenthet, de a technológia egyelőre gyerekcipőben jár. Míg bármelyik emberi lény képes megmondani, mi a különbség egy alma, és egy darab papír között, amelyre rá van írja, hogy “alma”, addig az olyan szoftverek számára, mint a CLIP, ez még nehézséget jelent.