Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Már koronavírus-vakcinákat is árulnak a darkweb feketepiacain

A darkweb illegális kereskedelme mindenre kiterjed a kábítószertől kezdve a fegyvereken át a hamisított gyógyszerekig, újonnan pedig koronavírus-vakcinákat is fel lehet fedezni a piacon.

...svg content...Illusztráció/MTI/Bruzák Noémi
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A koronavírus-járvány felszámolását hivatott vakcinák kapcsán nem egy alkalommal alakultak ki kaotikus állapotok, elég csak az Európai Unió felemásra sikerült vakcinabeszerzésére gondolni, melyről itt írtunk részletesebben.

Az akadozó oltási programok viszont ahhoz vezettek, hogy egyes emberek kétségbeesettségükben megpróbálták megkerülni a „hivatalos” utat, és akár a feketepiachoz fordultak – fogalmazott a Kaspersky blogja. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

Itt jön képbe a darkweb, mely az internet azon része, amelyet a hagyományos böngészőkkel és keresőprogramokkal nem lehet megközelíteni, különleges programok kellenek hozzá. A dark web nagyfokú anonimitást biztosít ezáltal, így nemcsak jó célokra, hanem illegális célokra is előszeretettel szokták használni.

A dark weben jóformán bármit meg lehet vásárolni, amit normál esetben nem lenne szabad: kábítószert; lőfegyvert; robbanószert; hamis, nem engedélyezett vagy forgalomból kivont gyógyszert, személyazonosságot, személyes adatokat és még ennél is sötétebb dolgokat.

Nem meglepő tehát, hogy a koronavírus-járvány alatt megnövekedett a darkweben zajló feketepiaci kereskedelem, különösen a gyógyszerekre és a védőfelszerelésekre vonatkozóan. Újabban pedig egy új árucikk jelent meg az illegális piacokon, melyhez nagyon sokan szeretnének hozzájutni: a koronavírus-vakcinák.

A Kaspersky szakértői összesen 15 oldalt vizsgáltak át, mely összefüggésbe hozható illegális kereskedelemmel, és mindben találtak hirdetéseket a három legnagyobb vakcinára, a Pfizer-BioNTech-re, az AstraZenecára és a Modernára vonatkozóan, valamint jó néhány, még nem engedélyezett oltóanyagot is hirdettek.

Forrás: Kaspersky

A vakcinákért dózisonként igencsak tekintélyes árat kell fizetni, mely 250 dollártól (76 ezer forint) 1200 dollárig (366 ezer forint) terjed, átlagos áruk 500 dollárra (150 ezer forint) tehető. Az elemzésekből az is kiderült, hogy a dózisok ára számottevően emelkedett, miután nyilvánosságra hozták a Pfizer és a Moderna hatékonyságáról szóló dokumentumokat.

A Kaspersky elemzéséből kiderült az is, hogy a vakcinákat elsősorban Franciaországból, Németországból, az Egyesült Királyságból és az Egyesült Államokból hirdetik, és olyan titkosított üzenetküldő alkalmazásokon keresztül kommunikálnak a vevőkkel, mint a Wickr vagy a Telegram.

Forrás: Kaspersky

Az eladóknál elsősorban bitcoinnal lehet fizetni, nagyon ritka kivétel, ha más kriptovalutát is elfogadnak fizetőeszközként. Ez annak köszönhető elsősorban, mert a kriptovalutákkal el lehet kerülni, hogy kiderüljön az eladóknak a személyazonossága, mert nincs bank, amely ellenőrizze a tranzakciót a fizetőeszköz jellegéből adódóan.

Az elemezésből kiderült az is, hogy az eladók ráadásul nem kevés tranzakciót bonyolítottak le, magyarul meglehetősen nagy a kereslet az illegális hirdetett vakcinák iránt. Az eladók 100-500 közötti számú tranzakciót bonyolítottak le – derült ki az elemzésből.

Forrás: Kaspersky

A Kaspersky megjegyzi, hogy nagyon erősen kérdéses, mennyi a „valós” eladó az illegális piacon, vagyis kik azok, akik ténylegesen árulják és kiszállítják az oltóanyagokat. Jóformán lehetetlen megsaccolni, hogy kik ennyire „jólelkűek”, hogy nem csak simán átvágnak és lehúznak pénzzel, hanem ténylegesen árulnak vakcinát.

Nem elképzelhetetlen, hogy ténylegesen árulnak vakcinákat, kiindulva abból, hogy világviszonylatban szinte minden egyes oltóponton szoktak maradni a nap végén felhasználatlan vakcinák. Ebből kifolyólag lehetséges, hogy egy pénzre vágyó bennfentes egy köztes „kereskedő” bevonásával az internet illegális bugyraiban próbálja értékesíteni az életmentő szereket.

Mindezek mellett fontos kiemelni, hogy amennyiben ténylegesen meghirdetik a vakcinákat, a dózis feltehetően már szinte teljes mértékben hatástalan, mire a vevőhöz eljut. A Pfizer-BioNTech esetében például az egyik legnagyobb logisztikai kihívás, hogy mindenképpen -70 Celsius-fokon kell tárolni, a Moderna esetében ez -20 Celsius-fok.

Forrás: Kaspersky

Amennyiben ezt a fajta tárolást valaki elmulasztja, azt kockáztatja meg, hogy a vakcinák teljes mértékben hatástalanná válnak. Ugyan nem tudni pontosan, hogyan bonyolítják le az adásvételt, de feltehetően hátramaradt vakcinákról van szó, amelyeket már kivettek a megfelelő hűtőszekrényekből, amelyek így már nem felhasználhatók.

A vakcinákon felül megkezdték már a vakcina-igazolásokat, illetve vakcina-útleveleket is árulnak, nagyjából 20-25 dolláros áron, amelyekkel igazolni lehet, hogy megkapták már az oltóanyagot. Ez a jövőben pedig számos kedvezményhez kapcsolódhat, mint a nemzetközi utazás vagy a karantén alóli mentesség.

Más helyeken negatív teszteket is lehet vásárolni, mellyel igazolják a vásárlók, hogy nem koronavírusosak, mások pedig olyan igazolásokat tudnak vásárolni, amellyel korábbi fertőzést igazolnak. Ezek olcsóbb alternatívái a vakcináknak, és sokan előszeretettel élnek is vele.

Forrás: Kaspersky

A Kaspersky végül figyelmeztet, hogy egyértelműen a csalók a válság okozta helyzetből akarnak profitálni, a darkweben való vásárlás pedig amúgy sem egy alacsony kockázatokat hordozó folyamat. Senki nem lehet biztos abban, hogy kap-e egyáltalán valamit az értékes bitcoinjaiért, és ha kap is, az egyáltalán hatásos-e.

Szoboszlai nagy gólt lőtt, nyert a Liverpool

A Southampton feladta a leckét a Liverpoolnak, akik végül egy fordulatos mérkőzésen vitték el a 3 pontot.

Valaki megnyerte a Hatoslottót, felfoghatatlanul nagy az összeg

Felfoghatatlanul nagy összeget nyert valaki a Hatoslottón, ahol hatalmas pénznyereményt vihet haza a boldog nyertes.