Közjó lesz a Gilead koronavírus-gyógyszere, vagy csak profitot látnak benne?
A Gilead Sciences nevű gyógyszergyár az elmúlt hetekben robbant be igazán a köztudatba, mivel kiderült, hogy a Remdesivir nevű gyógyszerük hatékonyan képes gyógyítani, enyhíteni a koronavírus-fertőzöttek tüneteit.
A gyógyszergyár ellen már kevesebb mint egy évtizede is komoly kritikák szólaltak fel, mivel a forradalmian új hepatitis C elleni gyógyszerüket 1000 dollár per tabletta árcímkével látták el. Mindez nagy vitát gerjesztett a kérdéskörben, hogy a gyógyszergyáraknak vajon igazságos módon kellene-e árazni a gyógyszereiket, vagy pedig megtehetik ezt a saját elgondolásuk szerint.
Az olcsó gyógyszerek ellen a gyógyszergyárak értelemszerűen nagy küzdelmet vívtak, a vita pedig azóta is zajlik. A Gilead körül ugyanakkor lecsendesedett a kritika mostanság, mivel a globális méretet öltő koronavírus-járvány ellen egyelőre csak nekik van hatékonynak bizonyuló gyógymódjuk.
Több Wall Street-i elemző szerint a Remdesivir jövőre akár 750 millió dollár bevételt is generálhat, míg abban az esetben, ha a pandémia 2022-ben is aktuális lesz, a gyógyszerből befolyó összeg akár 1.1 milliárd dollárt is lehet. A Gileadnek azonban az egészségügyi krízisre való tekintettel most el kellene kerülnie a „profitéhes vállalkozás” imidzsét, legalábbis szakértők szerint, akik úgy látják, egy túlárazott gyógyszer hosszú távon jelentős károkat okozhatna a vállalatnak.
Az elemzők arra is kitérnek, ez egy óriási lehetőség a Gilead előtt, hogy valamelyest javítson a gyógyszergyárak elmúlt években kifejezetten negatívvá vált hírnevén. A Gilead vezérigazgatója, Daniel O’Day elmondása szerint már 140 000 betegre elegendő Remdesivirt küldtek a amerikai kórházaknak és céljuk Európa, Ázsia és a fejlődő országok ellátásának biztosítása is, legkésőbb 2022-ig.
Cikkünk a témában: