Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Mégsem annyira biztonságos a kétrétegű maszkok viselése, mint azt korábban gondolták

A legújabb kutatások alapján csupán korlátozott előnyökkel jár a dupla maszkviselés az egyrétegű arcvédős megoldással szemben.

...svg content...Fotó: Unsplash
Egészség/Életmód
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az amerikai Járványügyi és Járványmegelőzési Központ (CDC) februárban tette közzé legfrissebb ajánlását, melyben arról írnak, hogy az eldobható maszkra egy ruhaanyagból készült arcvédőt kell húzni a maximális védelem érdekében.

A japán Riken Kutatóintézet és a fugakui Kobe Egyetem közös tanulmánya során azonban bebizonyították, hogy mindössze egyetlen megfelelően felhelyezett maszkkal ugyanolyan, ha nem jobb hatást lehet elérni, mint a dupla arcvédős eljárással – adta hírül a Bloomberg. Soron kívül Kiderült, hány Tisza Párt-szavazó ragaszkodik Magyar Péterhez

„Miközben megfigyelhető némi pozitív hatás a poliuretán maszkra helyezett ruhaanyagból készült arcvédő esetében, nincs túlságosan nagy különbség az egyrétegű megoldáshoz viszonyítva” – olvasható a kutatásban.

Kiderült, hogy egy szorosan a szájra és orra húzott eldobható maszk 85 százalékban megakadályozta a fertőző részecskék nyálkahártyába való bejutását, miközben a dupla maszk 89 százalékos védettséget nyújtott.

Rájöttek arra is, hogy a helyesen felrakott egyrétegű maszk a cseppecskék 81 százalékát felfogta, míg a laza módon felhelyezett védőfelszerelések alig 69 százalékos hatékonysági mutatóval rendelkeztek.

A japán tudósok felhívták a figyelmet, legfontosabb a maszkok helyes viselése, így legtöbb esetben teljesen felesleges a rétegek növelésével megpróbálni csökkenteni a rizikót, hiszen éppen az ellenkezőjét érhetjük el vele. A kísérleteket egyébként egy szuperszámítógép szimulációival végezték el, ezáltal biztosak lehetünk abban, hogy az eredmények reálisak és megbízhatóak.