Kezd háborús övezetté változni Mianmar, az eddigi legvéresebb napja volt a tüntetéseknek
Legalább 38 tüntető vesztette életét egy nap leforgása alatt a különböző városokban, mivel a mianmari hadsereg emberei tüzet nyitottak a békés demonstrálókra.
Amióta a katonaság február 1-jén puccsot hajtott végre a hatalomban lévő elnök ellen választási csalásra hivatkozva, napi szinten vonulnak ezres és tízezres nagyságrendben utcára a mianmariak, hogy felháborodásukat és elégedetlenségüket fejezzék ki.
A hadsereg pedig nem riadnak meg a radikális eszközöktől, ha a tüntetések leveréséről van szó, kezdetben csak könnygázzal és vízágyúval oszlattak, ám az elmúlt néhány nap során gumilövedéket, flashbang gránátokat és éles lövedéket is bevetettek, mely több halálos áldozatot követelt az alapvetően békés tüntetők közül.
Az ENSZ számításai szerint már 50-re emelkedett a puccs óta elhunyt tüntetők száma, ám az aktivisták szerint ez a szám nagyobb lehet – írja a CNN. Egyre több felvétel lát napvilágot a közösségi médiában, amelyek a véres szerdai eseményeket mutatják be, és egészen szörnyű látvány tárul a nézők elé: holttestek hevernek az utcán, a betont vér borítja, a tüntetők pedig sikoltva menekülnek a katonák elől.
Christine Schraner Burgener, az Egyesült Államok mianmari különleges megbízottja kimondta, ez volt a legvéresebb nap a tüntetések kezdete óta. Arra sürgette a nemzetközi közösséget, hogy minden eszközt be kell vetni, hogy ezt a helyzetet meg lehessen állítani.
Burgener elmondta, hogy beszélt a hatalmat önkényesen átvevő hadsereg több emberével, és figyelmeztette őket, hogy amennyiben nem hagynak fel a jelenlegi módszereikkel, az ENSZ Biztonsági Tanácsa szigorú lépésekre szánhatja el magát. A válaszuk pedig meglepően egyszerű volt:
„Már megszoktuk a szankciókat, már régebben is átvészeltük a szankciókat”
Mindeközben az ENSZ Emberi Jogi Biztosa, Michelle Bachelet hivatalos közleményben ítélte el a biztonsági szolgálatok gyilkosságait, amely már több mint 50 ember életét követelte. Mint mondta, csak a szerdai nap folyamán 700 ember tartóztattak le legalább, köztük aktivistákat, tanárokat, szerzeteseket és újságírókat.