Fojtogató a torontói börtön rasszista és mérgező kultúrája
Torontó egyik börtönének nem fehér személyzete a fojtogató, rasszista munkahelyi légkörről számolt be Ontario Emberi Jogi Bizottságának.
A Torontói Déli Fogvatartási Központ (Toronto South Detention Center) vezető pozícióban lévő fekete munkatársai, és fekete-őslakos börtönőrei az intézményen belül fojtogató mértékű, rendszerszintű rasszizmusról és mérgező kultúráról számoltak be. Két fekete menedzser arról beszélt a Toronto Starnak, hogy amikor az igazságos bánásmód érdekében megpróbáltak szembe helyezkedni a vezetőség döntéseivel, szankciókkal jutalmazták őket.
Glendon Thomas, az intézmény magasrangú beosztottja adott interjút a torontói napilapnak, aki a börtönben tapasztaltakat 16 éves karrierje legrosszabb élményének nevezte.
– mondta el Thomas, aki korábban az azóta megszüntetett létesítményben, a hírhedt Don Börtönben dolgozott.
– magyarázta a férfi.
Jelenleg 4 panaszt vizsgál Ontario Emberi Jogi Bizottsága, melyeket a 2014-ben alapított, hamar igen rossz hírűvé vált létesítmény nem fehér személyzete nyújtott be. 2019-ben Ontario főellenőre igen éles kritikával illette a fogvatartó intézményt, és az Emberi Jogi Bizottság által vizsgált panaszok is csúfos képet festenek a létesítmény mindennapjairól.
Ironikusan a koronavírus-járvány idején a börtön épületének felépítése és a maximum kapacitás alatti populációja a legjobban felszerelt fogvatartó intézetté teszik a tartományban a létesítményt a Covid-19 fertőzések megakadályozására és kordában tartására az elítéltek és a személyzet között.
A Toronto Star megkereste a felelős minisztériumot, de nem kívántak válaszolni az üggyel kapcsolatos kérdéseikre, ehelyett kiadtak egy közleményt, melyben azt írják, zéró toleranciát tanúsítanak a rendszerszintű rasszizmussal, a gyűlölettel és a diszkriminációval szemben.
A bizottság elé terjesztett panaszok közül több is említi az előléptetések és a munkaerő-felvétel során tapasztalt diszkriminációt. A torontói büntetésvégrehajtó intézetben több esetben – Thomas szerint 2016 óta 25 alkalommal – az állás meghirdetése és valódi verseny nélkül ítélték oda a pozíciókat kizárólag fehér munkavállalóknak, ez pedig faji és etnikai alapú megkülönböztető gyakorlatra utal.
Thomas egy interjú során arról is beszélt, hogy testközelből látta, ahogyan fekete kollégái megpróbálnak az igazságtalan eljárások ellen küzdeni a börtön intézményén belül, azonban az intézmény vezetősége hamar fellép az ilyen esetekben: vesztegetéssel és korrupcióval hallgattatják el a létesítmény munkatársait.
– magyarázta a férfi. Ezért, tette hozzá, többször megbüntették, például megvonták tőle a túlórázás lehetőségét, percre pontosan ellenőrzik a munkában töltött idejét, melyet semelyik másik kollégája nem tapasztalt, abszurd módon változtatgatják a beosztását, és ellentmondásos teljesítményértékeléseket kap.
Az Emberi Jogi Bizottság elé terjesztett panaszokat benyújtók közül egyedül Thomas vállalta, hogy névvel nyilatkozik a sajtó megkeresésére, azonban három érintett kollégája a személyazonosságuk felfedése nélkül szintén a mérgező munkakörnyezetről számolt be.
Egy fekete börtönőrmester elmondta a Starnak, hogy hogyan léptek fel ellene, miután megpróbált megakadályozni egy szignifikáns veszéllyel fenyegető “szociális kísérletet”, mely során rivális bandatagokat ugyanabban az egységben helyeztek el, ezzel pedig megkockáztatták egy erőszakhullám kitörtését.
A kísérlet megkezdése után nem sokkal valóban kitört az őrültek háza az érintett szárnyban, mely során a személyzet több tagja és az elítéltek is sérüléseket szenvedtek. Az incidenshez kapcsolódóan a börtön vezetősége vészhelyzeti megbeszélést hívott össze, ekkor az őrmester felvetette azzal kapcsolatos aggodalmait, hogy a kísérlet felügyelésére kiválasztott menedzsert a múltban többször gyanúsították meg túlkapással és rasszizmussal. Az őrmester a Starnak elmondta, hogy üzenete egyértelmű volt: nem a legbölcsebb dolog olyasvalakit választani a kizárólag fekete elítéltekkel foglalkozó projekt élére, akinek korábban rasszizmusért kellett felelnie. A megszólalásáért hivatalos megrovásban részesítették, és három napra felfüggesztették a munkavégzés alól.
Az őrmester elmondta, hogy a kísérlet által kiváltott erőszakos incidens után poszttraumás stressz szindrómát (PTSD) diagnosztizáltak nála, így most 500 ezer dollár kártérítést vár, illetve a személyzet számára kötelező antirasszista képzés bevezetését szeretné elérni a munkaügyi átláthatósággal együtt.
Thomas elmondta, hogy a rasszizmuson kívül rengeteg problémával küzd a fegyház, melyek miatt rengetegen gyakran félnek munkába menni, ami még a Don Börtönben sem fordult elő. Glendon Thomas nyáron beterjesztett emberi jogi panasza 10 vezető és adminisztrációs munkatársat nevezett meg az ügyben. A férfi kiemelte, hogy elsősorban gyökeres változást szeretne elérni azzal kapcsolatban, hogy a vezetőség és a személyzet hogyan kezeli a nem fehér kollégáikat és az elítélteket.