Rendkívül olcsó, 2 ezer forintos koronavírus-tesztet fejlesztettek ki az MIT-n
Az MIT mikrobiológusainak legújabb találmányának előállítása mindössze 6 dollárba kerül.
A Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatói egy olyan tesztet alkottak meg, amely a CRISPR technológia segítségével ki tudja mutatni egy páciensről, hogy hordozza-e a kórokozót vagy sem.
A tudósok célja az volt, hogy egy viszonylag olcsó és gyorsan elkészíthető tesztet hozzanak létre anélkül, hogy romlana a minőségük. A New York Times jelentése szerint egy két részből álló tesztet sikerült létrehozniuk.
Először a betegek nyálából vagy orrnyálkahártyájából vesznek mintát, utána pedig a CRISPR segítségével a COVID-19 kórokozójának genetikai kódjait ellenőrzik benne.
Fontos megjegyezni, hogy az új tesztet még nem hitelesítették klinikai használatokhoz. Az MIT weboldala arról tanúskodik, hogy bár már zajlanak az alkalmassággal kapcsolatos tesztelések, egyelőre korlátozott számban érhetőek csak el. Eddig 12 koronavírusos beteget tudtak regisztrálni az olcsó teszttel.
A teszt teljes folyamata úgy zajlik, hogy a nyál- vagy nyákmintát egy kémcsőbe helyezik, amelyben különféle kémiai anyagok mellett feloldódnak, majd a vírus részecskéi kicsapódnak. Az így kinyert oldatot végül a CRISPR molekuláit tartalmazó fiolába rakják át, ezután egy órán keresztül 60 Celsius-fokra hevítik fel az üvegcsét. A procedúra végén az üledéket vizsgálva lehet megállapítani a kórokozó jelenlétét.
A kutatók elmondták, hogy az Egyesült Államok teljes területén szeretnék alkalmazni az új tesztet, ehhez azonban még ellenőrzések során kell átesnie a technológiájuknak.
Egy érdekes kütyüvel figyelhető a COVID-19 fertőzés kórlefolyása: