Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Okos tapasszal követhetőek a koronavírus tünetei

A Northwestern Egyetem egy olyan érdekes készüléket mutatott be, amellyel figyelni lehet a COVID-19 fertőzöttek szimptómáit.

Smart
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az érdekes eszközt közvetlenül a bőrfelszínre kell ragasztani és egy kapcsolóra vagy egy gyorstapaszra hasonlít. A készüléket egy komplex matematikai algoritmussal látták el, melynek köszönhetően ellenőrizni tudják a betegek és az egészségügyi dolgozók koronavírussal kapcsolatos tüneteit még azután is, hogy elhagyták a kórházat.

A Northwestern Egyetem a Shirley Ryan AbilityLab kutatóközponttal együttműködve tervezete meg a tapaszt. A hivatalos közleményükben azt írják, a kütyüt kizárólag a COVID-19 páciensek monitorozására fejlesztették ki, ezzel pedig az orvosok életét szerették volna megkönnyíteni, akik így sokkal hamarabb észlelhetik a fertőzés első jeleit, valamint a nap 24 órájában figyelemmel követhetik a betegek kórlefolyását és a begyűjtött adatok alapján állíthatják össze a megfelelő kezelési módszereket. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Fotó: Northwestern University

A fenti képen jól látható, hogy a szerkezetet a páciens nyakára kell helyezni, ahol a légzőszervek aktivitását és a köhögéseket ellenőrzi. A fejlesztők elmondták, hogy a tapasz olyan adatokat is képes analizálni, amelyeket a hagyományos orvosi eszközökkel nem lehet kimutatni.

A kutatócsapat az információk monitorozását létfontosságúnak tartja a koronavírus elleni küzdelemben, ugyanis ezzel segíthetnek a kollégáiknak a kórokozó fertőzési metódusának megértésében. A tapaszt egyelőre korlátozott számú betegeken tesztelik.

A tudósok elárulták, hogy két hét leforgása alatt eddig 25 fertőzött személy bevonásával vizsgálták a készüléket. Ez idő alatt több mint 1 500 órányi, 1 terabájtnak megfelelő adatot gyűjtöttek össze. Kórházakban és otthoni használatban történtek a tesztelések, a tapasz széleskörű alkalmazásáról azonban még korai lenne beszélni.

Közben ázsiai kutatók egy igazán pénztárcabarát életmentő készüléket fejlesztettek ki:

https://liner.hu/indiai-tudosok-minden-eddiginel-olcsobb-lelegeztetogepet-terveztek/