Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Újabb bizonyítékokkal támasztották alá a dinoszauruszok kihalásának elméletét

Több évtizede zajló tudományos viták után pont kerülhet az őshüllők kihalásával kapcsolatos hipotézisek végére.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az 1980-as években a tudósok meg voltak róla győződve, hogy egy hatalmas aszteroida becsapódása következtében globális klímaváltozás történt a Földön, a megváltozott időjárási körülményekhez pedig a dinoszauruszok képtelenek voltak alkalmazkodni, ezért tömegesen elpusztultak.

Eddig egyetlen kézzel fogható bizonyítékot sem találtak az elméletre, a Science Advances tudományos folyóiratban nemrég közzétett tanulmányban azonban jelentős felfedezést tettek az ügy kapcsán, ugyanis aszteroidából származó porra bukkantak egy ősi kráter mélyén. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az elmúlt néhány évtizedben rengeteg hipotézis látott napvilágot arról, milyen mértékű lehetett a tömegkatasztrófa, amit a dinóknak át kellett élniük. Egyesek úgy gondolták, a Yellowstone Nemzeti Park alatt húzódó szupervulkánok kitörése, a klímaváltozás hatására kialakult élelemhiány, valamint a tojásokat fogyasztó emlősök elterjedése és evolúciós térnyerése állhatott az őshüllők kihalása mögött.

Az aszteroidához köthető elmélet ismét előtérbe került, hála annak az irídiumban gazdag kőzetnek és pornak, amelyre az egyik földi kráter belsejében bukkantak rá a geológusok.

Az irídium fontos markernek számít, a kutatók ugyanis már korábban bebizonyították, hogy a Föld 66 millió évvel ezelőtti irídium-koncentrációja összefüggésbe hozható egy potenciális kozmikus ütközéssel.

A nehézfém szemcséi valószínűleg akkor hullhattak alá az égből, miután az aszteroida hatalmas sebességgel a Földnek csapódott, az atmoszféra pedig hamuval és különféle kőzetekből származó porral telítődött meg, elsötétítve ezzel az égboltot.