Hivatalosan is kimondják a szaúdi koronaherceg bűnösségét az újságíró meggyilkolásában
A Biden-kormány egy hivatalos hírszerzési jelentést fog nyilvánosságra hozni csütörtök folyamán, melyben azt a következtetést vonták le, hogy Mohammed Bin-Szálmán, Szaúd-Arábia koronahercege jóváhagyta Dzsámál Hasogdzsi újságíró meggyilkolását.
Három amerikai kormányközeli forrásra támaszkodva az NBC News arról számolt be, hogy a hírszerzési jelentés már 2018-ban elkészült, főként a CIA munkássága alapján, azonban csak most csütörtökön fogják nyilvánosságra hozni, melyről először a Reuters szerzett tudomást.
Az NBC megfogalmazása szerint ez jelentős változás a szaúdi-amerikai kapcsolatokban, és Joe Biden egyértelműen a konfrontációt választja ebben a brutális gyilkosságban. Ez pedig egy tiszta szakítás a Donald Trump által folytatott Szaúd-Arábia-politikában, amely Hasogdzsi meggyilkolása kapcsán inkább a mellébeszélésről szólt.
Jen Psak, a Fehérház szóvivője szerdán elmondta, hogy Joe Biden elsősorban a szaúdi uralkodóval fogja felvenni a kapcsolatot az ügyben, és a nem a fiával, a szóban forgó koronaherceggel. A titkosszolgálati jelentésről mindössze annyit mondott, hogy „rövidesen” nyilvánosságra fogják hozni.
Egyelőre még nehéz megjósolni, hogy a jelentés, mely Bin-Szálmánra várhatóan rendkívül rossz fényt vet (legalábbis politikai értelemben), milyen hatással lesz a Szaúd-Arábia és Egyesült Államok közötti kapcsolatra. Belső források beszámolója szerint Biden és kormánya már az első napokban felvette a kapcsolatot az olajmonarchiával különböző ügyek kapcsán.
Az 59 éves Dzsámál Hasogdzsi a Washington Post újságírójaként dolgozott Szaúd-Arábiában, és nem volt rest olykor egészen kritikus hangvételben írni a szaúdi uralkodócsaládról. Ennek következtében 2018. október 2-án egy, a koronaherceghez ezer szállal köthető csapat elrabolta az Isztambulban található szaúdi konzulátusról.
Hasogdzsit ezt követően brutális módszerekkel gyilkolták meg, a testét pedig feldarabolták egy csontfűrésszel, a holttestét pedig állítólag azóta sem találták meg. A szaúdi kormány előbb tagadta a vádakat, majd úgy mondták, hogy baleset volt az újságíró halála, majd a kivégzőcsapatot próbálták a koronahercegtől minél inkább elkülöníteni.
A könyörtelen kivégzéssel összefüggésben összesen nyolc férfit találtak bűnösnek, köztük ötre halálbüntetést szabtak ki, ám azt követően, hogy állítólag Hasogdzsi családja megbocsátott nekik, enyhítették az ítéletüket 20 évre. Szaúd-Arábiát ráadásul az ENSZ előtt nemzetközi jogsértéssel vádolták meg az eset kapcsán.