Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Meghalt három munkás, miután beomlott egy illegális aranybánya

Meghalt három munkás, miután beomlott egy illegális aranybánya

Meghalt három munkás, miután beomlott egy illegális aranybánya
Hpakant, 2020. július 4. Mentõalakulat tagjai és önkéntesek kutatnak áldozatok után a Mianmar északi részén fekvõ Hpakantban két napja történt földcsuszamlás helyszínén 2020. július 4-én. Hatalmas mennyiségû föld és sár zúdult az itt található jádebányára, legkevesebb százhetven bányász életét vesztette. MTI/EPA/Ah Je

Legalább öt bányász ragadt a törmelékek alatt abban az indonéz bányában, amely szerda éjjel omlott össze Celebeszen.

A mentőalakulatok az öt munkás közül három holttestét már kiemelték a romok alól, kettőt azonban még keresnek. Az ABC News értesülései szerint összesen 15-en élték túl a balesetet, amely Buranga település határában történt egy földcsuszamlás következtében.

A heves esőzések miatt átáztak az illegális aranybánya tárnáit támasztó faoszlopok, amelyek instabil talajra épültek, ezáltal szinte pillanatokon belül összeroskadtak. Az incidens helyszínére a tűzoltókon, a mentőkön és a rendőrökön kívül a katasztrófavédelem egységeit is kivezényelték.

A hatóságok közleményéből kiderült, hogy a földcsuszamlások olyan károkat okoztak, hogy túlélők után keresve kizárólag hatalmas kotrógépekkel, markológépekkel és fúrókkal, valamint mezőgazdaságban használatos járművekkel tudják eltakarítani a talajt.

Indonéziában gyakoriak a bányabalesetek, ugyanis sokan illegális úton próbálnak meg bevételszerzés céljából nekivágni a nemesfém-kitermelésbe, kockáztatva ezzel saját egészségüket és életüket, hiszen a tárnák mélye korántsem biztonságos.

A délkelet-ázsiai szigetország a világ aranytermelésének 3 százalékáért felelős, az értékes nehézfémet Pápua provinciában bányásszák intenzíven, ahol 20 ezer munkásnak hála évente 50,1 milliárd amerikai dollárral növelik a hazai GDP-t.

Az illegális bányászat az elmúlt években drasztikusan megemelkedett, a tevékenységet tavaly 40 millióan űzték világszerte, miközben nagyjából harminc éve alig 6 millióan fogtak bele az arany törvénytelen kinyerésébe.