A Szaúdi Nagydíj bojkottjára kérik jogvédő szervezetek az F1-es világbajnokot
Nem kevesebb, mint 45 emberi jogi szervezet fordult közös nyílt levélben Lewis Hamilton hétszeres Forma-1-es világbajnokhoz, hogy bojkottálja a Szaúd-Arábiában rendezendő F1-es nagydíjat a súlyos emberi jogi jogsértésekre tekintettel.
Hamilton nem rest felemelni a szavát a társadalmi igazságtalanságok ellen, egyik arcává vált a rasszizmus elleni harcnak a sportban és a világon egyaránt. A Black Lives Matter mozgalom melletti kiállása a Forma-1-ben is változást hozott, ugyanis a tavalyi év során látott „End Racism” kampány egyik fő mozgatórugója volt.
Ezen felül a hétszeres világbajnok a Bahreini Nagydíj előtt kiállt az ott elkövetett emberi jogi jogsértések és kínzások ellen, mellyel szintén felkeltette a média figyelmét. A Forma-1 azonban ismét vitás vizekre evezett, ugyanis az idei év során először fogják megrendezni a Szaúdi Nagydíjat, jelenlegi tervek szerint december 3-5 között.
Éppen erre való tekintettel pedig számos nemzetközi szervezet, köztük a Codepink, az Alliance for Global Justice, az Americans for Democracy & Human Rights in Bahrain és az International Service for Human Rights egy közös nyílt levelet küldtek Hamiltonnak, hogy a korábbiakhoz hasonlóan emelje fel a szavát a Szaúd-Arábiában zajló emberi jogi sérelmek ellen, és egyben bojkottálja a versenyt.
„Hamilton időről-időre megmutatja, hogy nagyon is érdekli, mi van az emberekkel világszerte. Abban reménykedem, hogy a szaúdi emberi jogvédők mellett is hasonlóan kiáll, az olyanok mellett, mint Loujain AlHathloul. Ha a Forma-1 történetének egyik legsikeresebb pilótája követel igazságot Jemennek és a bebörtönzött aktivistáknak, az biztosan nagy jelentőséggel bírna” – mondta Danaka Katovich, a Codepink jemeni koordinátora.
A levélben a szervezetek részletesen kifejtik, hogy a szaúdi rezsim az elmúlt évek során milyen bűnöket halmozott fel, köztük a neves nőjogi aktivista, Loujain AlHatouli bebörtönzését és a vele szemben tanúsított embertelen bánásmódot – idézte a CarScoops. Kitérnek Dzsámál Hasogdzsi, a Washington Post korábbi publicistájának brutális meggyilkolására is, akinek bűne szintén annyi volt, hogy merte kritizálni a rezsimet.
Ezen felül jelezték, hogy Szaúd-Arábia fontos szerepet vállalt a jemeni polgárháború eszkalálódásában is, melyet számos szakértő csak Irán és Szaúd-Arábia közötti proxiháborúnak nevez. Ez a konfliktus valamennyi ENSZ szervezet szerint a „világ legnagyobb humanitárius katasztrófáját” idézte elő, melynek következtében a jemeniek 80 százaléka azonnali segítségre szorul.
A levél végén a szervezetek végül arra kérik Hamiltont, hogy fontolja meg a részvételét a 2021 végén rendezendő Szaúdi Nagydíjon, és amennyiben lehetséges, bojkottálja a versenyhétvégét. Mint írták, amennyiben a kötelezettségek miatt nem lehetséges a nagydíj bojkottálása, akkor is emelje fel a szavát a szaúdi rezsim jogtiprásával szemben.
A Forma-1 vezetése még novemberben jelentette be, hogy Szaúd-Arábiába fog látogatni új helyszínként a mezőny 2021 során, amely nem kis felháborodást keltett a rajongók körében. Többen képmutatónak nevezték az F1-et arra tekintettel, hogy miközben erősen nyomják az End Racism kampány, olyan helyekre látogatnak el, ahol napi szinten történnek jogtiprások.
A bejelentést követően nem sokkal Hamiltont is megkérdezték, hogy mi a véleménye a Szaúdi Nagydíjról, ám akkor a brit világbajnok nem felelt, mindössze annyit mondott, hogy jobban utána kell néznie a dolgoknak; hogy egyértelmű véleményt tudjon megalkotni a helyzetről.