Egyre biztosabb, hogy második hulláma is lesz a koronavírusnak az Egyesült Államokban: mutatjuk, miért
A globális COVID-19 pandémia lassulni látszik világviszonylatban, javarészt a kijárási korlátozásoknak és a társadalmi távolságtartásnak köszönhetően, viszont a szakértők egyre biztosabbak abban, hogy a koronavírusnak elkerülhetetlenül lesz egy második hulláma.
A koronavírus-járvány még annyira friss, hogy megannyi rejtélyt tartalmaz a tudóstársadalom számára is. Számos aspektusa még ismeretlen territórium, ám a korábbi vírusok és járványok jó vizsgálati alapot adnak egy prognózisra.
Az emberek javarészt négy különböző típusú koronavírussal fertőződnek meg, amiket még az 1960-as években azonosítottak. Ez a négy típus jellemzően a téli időszakban szokott a csúcson lenni. Dr. Greg Poland, a Mayo Klinika professzora szerint vélhetően a SARS-CoV-2 (a koronavírus orvosi neve) is hasonló mintát fog követni.
Abban az esetben, ha Poland jóslata igaznak bizonyul, a hagyományos influenza-szezon kezdetén a koronavírus második hulláma is felüti a fejét. Már önmagában az influenzavírus is komoly közegészségügyi kockázatot hordozott az amerikaiak számára, csak a 2019-20-as télen 39 millió főt fertőzött meg, és 24 000 ember lelte halálát a vírus miatt.
Nem ez lenne az első járvány, amely nagy erővel tér vissza az Egyesült Államokba. A 2008-2009-es H1N1, vagy másik nevén sertésinfluenza tavasszal terjedt el az országban, majd hónapokkal később, ősz végén – tél elején beköszöntött egy második hullám is.
Annak idején az 1918-as influenzajárvány – ami Spanyolnátha néven a legtöbb áldozatot szedő járványként vonult a történelemkönyvek lapjaira – is hasonlóan indult: egy enyhe tavaszi hullámot követően brutális második hullám érkezett az USA-ba, mindez szeptember környékén.
Korábban Mike Osterholm, a világ egyik legelismertebb virológusa, a CIDRAP csapata által készített tanulmányban jelzett hasonlókat. Szerinte még akár 18-24 hónapig is eltarthat a járvány, ami vélhetően nem fog megállni, amíg a lakosság 60-70%-át le nem fertőzi.
Az egészségügyi szakértők kalkulálása szerint az előttünk álló hónapokban kell felkészülni a járvány második hullámára, ami Greg Poland megfogalmazása szerint: „nem minden esetben, de gyakran súlyosabb, mint az első hullám”.
Az elmúlt néhány hétben már láttunk példát arra, hogy a járvány a látszólagos visszahúzódás ellenére mégis berobban: ez történt Szingapúrban is, ami a világ dicséretét vívta ki a járványkezelés területén, azután elérkezett április és berobbant a COVID-19, március 17-én még csak 266 fertőzöttjük volt, ma már több mint 17 000.
Amíg nem érkezik meg az orvosilag jóváhagyott gyógymód, vagy a koronavírus elleni védőoltás, addig a szakértők szerint a legjobb, amit tehetünk, hogy betartjuk a távolságtartás szabályait, és csak szükség esetén hagyjuk el az otthonunkat.
Könnyen lehet, hogy az a bizonyos második hullám Magyarországot sem kerüli majd el: