Elfogadták a botrányt kavaró iráni törvényt, korlátozzák a nemzetközi megfigyelőket
Hivatalosan is elfogadta az iráni parlament azt a törvényt, amely lehetővé teszi a kormány számára, hogy korlátozza a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség megfigyelőinek mozgásterét és lehetőségeit az iráni atomlétesítményeknél.
Az intézkedés története lényegében Donald Trumpra vezethető vissza, aki felrúgta a 2015-ös JCPOA-t, ismertebb nevén az iráni atomegyezményt. Ennek keretében Irán és a nyugat megállapodott arról, hogy feloldják a gazdasági szankciókat, amennyiben Teherán különböző garanciákat vállal, hogy nem fogja hadászati célokra felhasználni a nukleáris projektjét.
A republikánusok nyomására Trump 2018-ban felrúgta ezt az egyezményt, és szankciókat vetett ki Teherán ellen, ami ahhoz vezetett, hogy megerősödött az iráni atomprogram. Joe Biden, Amerika frissen hivatalba lépett elnöke viszont a nulladik másodperctől kezdve hangoztatja, hogy visszaállítja a JCPOA megállapodást.
Irán azonban megpróbál nyomást gyakorolni Washingtonra, hogy ezt a folyamatot meggyorsítsák, amelynek egy megnyilvánulása a frissen elfogadott törvény is, melynek kereteiben lehetőség nyílik Teherán számára, hogy korlátozza a nemzetközi szervezetek megfigyelőit, és akár ki is utasítsa az országból.
Mohammad Javad Zarif, Irán külügyminisztere bejelentette, hogy a törvény már kedd reggeltől hatályba lép, melynek köszönhetően már nem kötelesek napi és heti rendszerességgel felvételeket megosztani a nemzetközi megfigyelőkkel, hogy mi zajlik a nukleáris létesítményeiknél – írja az Euronews. Hozzátette: erről értesítették a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget is.
Az iráni Atomenergia Szervezet ígéretet tett, hogy három hónapig megőrzik a helyszínen készült felvételeket, és átnyújtják azokat nemzetközi kollégáiknak, de csak abban az esetben, ha enyhítenek a gazdasági szankciókon. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség ennek kapcsán konferenciát hívott össze, hogy miként oldják meg a helyzetet.
Amióta Trump ismételten szankciókat vezetett be Teherán ellen, Irán is több ponton megszegte a megállapodást, például 20 százalékosra dúsították az urániumot létesítményeikben, amely már közel jár a fegyverekben használatos szintekhez. Ezen felül fejlett szerkezeteket telepítettek, amelyekkel szintén egy lépéssel közelebb kerültek az atomfegyverhez.