Álom közben oldottak meg nehéz matematikai feladatokat önkéntesek
Az orvostudomány története során először sikerült kutatóknak álom közben megfigyelni, miként reagál az önkéntesek agya különféle matematikai problémákra.
A Northwestern Egyetem tudósai különböző európai kutatóintézetek közreműködésében képesek voltak elérni, hogy szemmozgások nyomon követésével kommunikáljanak az alvó önkéntesekkel – adta hírül a Motherboard tudományos magazin.
Az úgynevezett éber álom során az emberek tudatában vannak, hogy éppen alszanak és egy más tudatállapotba kerültek. Az Inception vagy a Mátrix filmekben egyaránt találkozhattunk már ezzel a pszichológiai szempontból furcsa jelenséggel, amit még napjainkban is próbálnak megérteni a szakemberek.
A Northwestern kutatója, Karen Konkoly szerint nemcsak hogy kommunikálni képesek az éber álmot alvók, hanem különféle feladatokat is végre tudnak hajtani, ezt a tulajdonságot pedig ki lehetne használni a jövőben.
A tapasztalt éber álmot alvók felvették a kapcsolatot szemgolyójuk mozgatásával, és még összetett kérdésekre is válaszolni tudtak, illetve komplex matematikai számolásokat végeztek el, ami még a tudósokat is meglepte.
Álmukból felkelve az önkéntesek elmondták, különféle narrációkat hallottak, amelyek valójában a tudósok utasításai voltak, egyúttal hozzátették, úgy érezték, mintha valami az álmukon kívülről furakodott volna be az elméjükbe.
Megállapították, hogy a kísérlet résztvevői 18 százalékával problémamentesen felvehető a kapcsolat, azonban 20 százalékuk helytelen, összefüggéstelen reakciókat adott az ingerekre, és nem tudták megmondani később sem, pontosan milyen folyamatok zajlottak le a környezetükben.