A járványt kihasználva építhette újra magát az Iszlám Állam
Akár több tízezres nagyságrendre is tehető az újjászervezett Iszlám Állam militánsainak a száma, akik a koronavírus-járvány bénítását kihasználva építhették újra a nemrégiben szétvert szervezetüket.
Mind a kurd erők, mind az ENSZ megerősítette, hogy az Iszlám Állam minden bizonnyal újjáépíthette magát, és támadásra készülhetnek Irak észak része ellen. Sirwan Barzani, a kurd Peshmerga erők parancsnoka elmondta a brit The Times lapnak, hogy a dzsihadisták kihasználták az alacsony hatásfokon működő hadműveleteket, és beférkőztek Észak-Irakba – ismételten.
Az Iszlám Állam még 2014-ben járt történelme csúcsán, amikor sikerült jelentős területeket megszerezniük a belső konfliktusok által sújtott Irakban és Szíriában. Nagyon súlyos és barbár offenzívákat folytattak le Abu Bakr Al-Bagdadi vezetésével, és a nyugati-kurd erőknek csak 2018-ra sikerült visszaszorítani őket.
Barzani úgy fogalmazott, hogy az iszlamistáknak sikerült elrejtőznie a civilek között, és ezáltal megalkottak egy teljesen új vezetőséget, elsősorban a kurdok által lakta hegyvidéki iraki régiókban. Hozzátette: az Iszlám Állam továbbra is súlyos fenyegetést jelent a világ számára, és folyamatosan törni fognak előre, mert hatalmat akarnak maguknak:
„Amikor a felszabadítás megkezdődött a régióban, leborotválták a szakállukat, és civileknek adták ki magukat. A helyzet, hogy egy lehetőségre vártak, hogy mikor tudjanak visszatérni és újjászerveződni. Az újjászerveződés sokkal gyorsabbra sikerült, mint azt korábban gondolták, köszönhetően a járványnak, és annak, hogy kevesebb volt a koalíció által lefolytatott hadművelet. Ez számunkra nagyon rossz, számukra nagyon jó helyzetnek bizonyult”
Az Iszlám Állam alvó sejtjei a tavalyi év során szerveződhettek újra Abu Ibrahim Al-Haszimi Al-Kuraisi vezetése alatt – írja a The Sun. Az újjászerveződött terrorszervezet a koronavírus-járványt kihasználva Deir Ezzor városa közelében található sivatagos terület felett vehette át először az irányítást, ami az első kezükben lévő terület az elmúlt két évben.
A 32 halálos áldozattal járó januári bagdadi piactéri robbantás mögött már az Iszlám Állam tevékenységét sejtik. A kurd Peshmerga úgy becsüli, nagyjából 7000 harcosa lehet jelenleg a terrorszervezetnek, az ENSZ Terrorellenes Irodája (UNOCT) viszont ennél magasabbra saccolja ezt a számot.
Az UNOCT vezetője, Vlagyimir Voronkov úgy véli, csak Irakban és Szíriában 10 000 katonával tervezik az újabb területfoglalásokat, ezért hosszabb távon is globális veszélyt jelentenek. Hozzátette azt is, hogy jelenleg a sivatagos és vidéki területeken szervezkednek kis sejtekben, amely megnehezíti a felszámolásukat.
Az elmúlt évben a világ többi pontján is érezhető volt az Iszlám Állam hatása, többek között Afrikában és a Fülöp-szigeteken is elkövettek terrorcselekményeket. Mind közül a Mozambikban történt támadás volt a legbrutálisabb, melynek során mintegy 50 embert fejeztek le és daraboltak fel.