Támadások érik azokat a kutatókat, akik ellentétes véleménnyel vannak a koronavírus-járványról
A svéd kormány bejelentette, hogy szigorítani fog az akadémiai szabadsággal kapcsolatos törvényeken, miután az egyik professzor a sorozatos vegzálások miatt inkább otthagyta munkahelyét és felmondott.
Az Örebro Egyetemi Kórház pediátere és klinikai epidemiológusa, Jonas F. Ludvigsson január 6-án tett közzé a New England Journal of Medicine tudományos folyóiratban egy tanulmányt, amely arról szólt, hogy a covid-járvány első, tavaszi hulláma alatt relatíve kevés gyermek kapta el a vírust.
A kutatás során kiderült, hogy 2020. március 1-je és június 30-a között mindössze tizenöt 1 és 16 év közötti svéd gyermeket kellett intenzív osztályra szállítani többszöri gyulladásos szindrómával, amelyek egyértelműen covid-fertőzéshez kötődtek.
Ludvigsson konstatálta, hogy az adatok alapján 0,77 intenzív osztályon ápolt koronavírusos gyermek jut 100 ezer egészséges svéd fiatalra. Kiderült, hogy a vizsgált páciensek közül négy gyermeknél alapvető betegségek húzódtak meg, és egyikük sem hunyt el azután, hogy elhagyták az intenzív osztályt.
Miután a tanulmány átesett a szükséges szakértői elbíráláson, és az eredményeket online publikálták, a professzort rengeteg fenyegető üzenettel bombázták a közösségi médiában, és koholt vádakkal illették, továbbá azzal gyanúsították meg, hogy hozzájárult a kormány – szerintük – „gyilkos” stratégiájához, amely alapján nem zárkóznak be, csupán javasolják az állampolgároknak a közösségi távolságtartást.
Az eset megrázta Ludvigssont, elmondása szerint heteken keresztül felriadt álmából, és már képtelen volt visszaaludni, valamint teljesen elment a kedve attól, hogy tovább folytassa a koronavírussal összefüggésbe hozható kutatásait, ezért úgy döntött, visszavonul, és befejezi a munkáját – írta a BMJ portál.
Az elmúlt hónapokban jelentősen felélénkült a közösségi média különböző platformjain az ellenvéleményekkel szembeni fellépés, gyakran tudományosan bizonyított tényeket tiltanak le az oldalakról azért, mert nem illeszkedik bele a narratívába. Ha mindez folytatódik, akkor a cenzúra révén nem juthatunk majd hozzá azokhoz az információkhoz, melyek által objektív képet alkothatunk arról, mi is zajlik koronavírus-járvány elleni védekezés apropóján a világban.