A neandervölgyi gén csökkenti a koronavírus-fertőzés kockázatát
Az Afrikán kívüli kontinenseken élő emberek közel 50 százalékának szervezetében a mai napig megtalálható a neandervölgyi gén, ami a legújabb kutatások alapján 20 százalékkal csökkenti az intenzív osztályon való tartózkodás esélyét covid-fertőzés esetén.
Nemcsak az életkor és a meghúzódó alapbetegségek, hanem a DNS-szerkezet és genetikai felépítés is közrejátszhat a koronavírus kórlefolyásában – adta hírül a Times of India portál.
A svéd Karolinska Intézet tudósai szerint a neandervölgyi ősemberektől örökölt, emberek szervezetében ma is fellelhető génvariánsok védelmet nyújthatnak különböző virális megbetegedésekkel, így coviddal szemben is.
Az OAS nevű gének a vírusos genomok lebontásában kulcsszerepet játszó fehérjéket szabályozzák – ezt a folyamatot a neandervölgyi örökítőanyagok sokkal hatékonyabban végzik el.
Hugo Zeberg, a Karolinska Intézet professzora elmondta, felfedezésükkel akár a covid-gyógyszerek fejlesztési munkálatait is elősegíthetik, hiszen a szóban forgó OAS gén lényegében egy olyan pajzsot biztosíthat a betegek számára, amit még az agresszív Sars-CoV-2 vírus sem képes áttörni.
A legutóbbi jégkorszak óta jelentősen elterjedt a neandervölgyi génvariáns az emberekben, ezért Európában, Ázsiában és Amerikában minden második lakos rendelkezik ezzel a védő szerepet betöltő örökítőanyaggal.
„Szinte hihetetlen, hogy a neandervölgyiektől örökölt génváltozatok befolyásolják a covid-fertőzés lefolyását. Az immunrendszerük negatív és pozitív módon egyaránt hatással van a mai, modern emberekre” – vélekedett Svante Paabo, a Max Planck Intézet evolúciós antropológusa.