Fémszennyezés történt a Szamoson, megkezdődtek a szükséges intézkedések
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) csütörtökön arról tájékoztatta az MTI-t, hogy már megtették a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a Szamoson Romániából érkező nehézfémszennyezés ne jusson ki a mederből.
A szerdán lehullott nagy mennyiségű csapadék következtében megáradtak a patakok és a folyók Máramaros megyében, melyek elárasztották a Miszbánya térségében található Campurele bánya bezárt tárnáit. A tárnákból tisztítatlan bányavíz ömlött a Láposbánya-patakba, amelyből előbb a Lápos, majd a Szamos folyóba jutott a szennyezett víz.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) meg már arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a Szamosból Csengernél csütörtökön hajnal kettőkor vett vízmintákban határérték feletti volt az oldott cink, réz, alumínium és vas koncentrációja is.
Az OVG ennek kapcsán azt közölte, hogy a vízügy megtette a szükséges intézkedéseket az ügyben, hogy a nehézfémszennyezés ne jusson ki a mederből. Hozzátették: a katasztrófavédelem folyamatosan monitorozza a folyóvizeket, hogy ez ne is történjen meg.
Mint írják, a vízügy zsilipeket és csatornákat zár le, a katasztrófavédelem pedig felállította a mobil laboratóriumát az érintett határszelvényben. A közleményükből az is kiderült, hogy a Szamoson keresztül csütörtökön hajnali 1-kor érkezett a szennyezett víz magyar területre.
Az OKF megerősítette az MTI-nek, hogy ugyan a hajnal 2-kor mért szintek még határérték felettiek voltak, hajnal 4 és 6 órai minták azonban már határérték közeli és alatti értékeket mutatott. Megerősítették azt is, hogy cianidot nem tartalmazott a szennyezett víz.
Az előrejelzések szerint a szennyezés a Szamosból a Tiszán Vásárosnaményba feltehetően csütörtökön kora délután, míg Tokajba, illetve Tiszalökre február 20-án szombaton érkezik. Azzal számolnak, hogy a Bodrog magas vízhozama miatt a hígulás Tiszalöknél már olyan mértékű lesz, hogy a szennyezés megszűnik, az ártalmas komponensek mennyisége a határértékek alá süllyed.
A laboratóriumi eredmények függvényében, amennyiben szükséges, a védekező intézkedéseket a Tisza további szakaszára is kiterjesztik – olvasható az OVF közleményében.