A későbbiekben 70 év lehet a nyugdíjkorhatár Magyarországon
Süle-Szigeti Bulcsú úgy véli, a magyar nyugdíjrendszer egyik legfőbb problémája, hogy gyakorlatilag egyetlen lábon áll, az állami nyugdíjpilléren.
Egyes szakértők szerint a magyar nyugdíjrendszer összeomlásának elkerülésére több lehetőség van, de az biztos, hogy tenni kell valamit, ugyanis a magyar társadalom folyamatosan öregszik, s fennáll a veszély, hogy egyszerűen nem lesz, aki kitermelje a nyugdíjakat.
Farkas András nyugdíjszakértő elmondta, két út állhat egy kormányzat előtt, ha megoldást szeretne találni ezekre a problémákra: az egyik az, hogy a fenntarthatóság érdekében megemeljék a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Pénzcentrum beszámolójából.
Bár ez a közeljövőben nem valószínű, hiszen a korhatár kitolása véget ért a tavalyi 65 éves küszöb megállapításával, míg a másik lehetőség annak a nyugati rendszernek az átvétele, amelyben minden állampolgárnak jár egy bizonyos mértékű alapnyugdíj, egy részét azonban ő maga fizeti kötelezően.
Sokaknak nincs semmilyen nyugdíjmegtakarítása
Süle-Szigeti Bulcsú, a Bankmonitor nyugdíjelemzője elmagyarázta, hogy 1990-ben még 5 aktív korú jutott egy idősre, de 2022-ben ez már csak 3 körül van, 2050-re pedig le fog csökkenni 2 környékére, ami aggasztó, s előbb-utóbb elengedhetetlenek lesznek bizonyos egyensúlyjavító intézkedések.
Majd hozzátette, 2030-ban már indokolt lehet a 66 éves nyugdíjkorhatár, s ez 2040-re a 67 évet, 2050-re pedig a 70 évet is elérheti, illetve arról sem szabad megfeledkezni, hogy a központi költségvetésnek 2022-ben még „csak” 697 milliárd forinttal kellett kipótolnia a nyugdíjkassza hiányát, de 2023-ban ez már 1072 milliárd forint lesz.