A Microsoft next-gen oprendszere tavaly októberben jelent meg, azóta pedig rengeteg frissítés érkezett hozzá, melyek hasznos funkciók tömkelegét tartalmazzák.
Rengeteg újítás érkezett Windows 11-hez, ezért érdemes frissítenünk az egyébként még évekig támogatott Windows 10-ről is – természetesen csak abban az esetben, ha bebizonyosodtunk róla, számítógépünk kompatibilis a szoftverrel.
Ha nem szeretnénk módosítani a korábban megszokott élményeken, a Windows 11-ben néhány beállítás megváltoztatásával elérhetjük, hogy minden ugyanúgy fusson, mint az elődjén. Természtesen léteznek más funkciók is, amiket érdemes kipróbálni, ezért egy csokorba szedtük őket, így könnyebben megtalálhatjuk őket.
Gyorsbeállítások testreszabása

A Windows 11-ben az értesítési központ tartalmazza a gyorsbeállításokat, amelyekkel könnyen hozzáférhetünk a gyakran használt beállításokhoz és alkalmazásokhoz. A gyorsbeállításokat tetszés szerint módosíthatjuk, mégpedig a következőképpen:
- Nyomjuk meg a Win + A billentyűkombinációt a gyorsbeállítások megnyitásához
- Válasszuk ki a Gyorsbeállítások szerkesztése ikont.
- Válasszuk ki a Hozzáadás gombot a gyorsbeállítás hozzáadásához, vagy nyomjuk meg az eltávolítani kívánt gyorsbeállítás ikonját.
- Válasszuk ki a Kész opciót.
Fókuszsegítő (Focus Assist)

A Fókuszsegítőnek (Focus Assistnak) köszönhetően kiválaszthatjuk, mely értesítéseket szeretnénk látni és hallani bizonyos időszakokban. Amelyiket nem jelöljük ki, azok az értesítési központba kerülnek, ahol bármikor megtekinthetjük őket:
NE HAGYD KI
- Válasszuk ki a Start > Beállítások > Rendszer > Fókuszsegítő (Focus Assist) menüpontot.
- Ha kevesebb értesítést szeretnénk látni, nyomjunk rá a Csak prioritás vagy a Csak riasztások lehetőségekre.
A címsor rázkódásának bekapcsolása

Bár sokan joggal nem kedvelték a Windows Vistát, volt egy meglepően hasznos funkciója, mégpedig az Aero, melynek segítségével megragadhattuk a címsorablakokat, és megrázhattuk őket, ezáltal az adott ablakon kívül az összeset minimalizálhattuk.
Ugyanezt a lehetőséget megkaptuk Windows 11-ben is – igaz, alapértelmezés szerint le van tiltva, ám az alábbi lépésekkel engedélyezhetjük:
- Válasszuk ki a Beállítások > Multitasking menüpontot, majd kapcsoljuk be a Címsor ablakrázást.
Hangalapú gépelés elindítása parancsikonnal

Bármilyen szöveget beszéddel rögzíthetünk, ha aktiváljuk a Windows 11 ezen rendkívül hasznos funkcióját:
- A hangalapú gépelés elindításához nyomjuk meg a Win + H billentyűkombinációt.
- Ha le szeretnénk állítani, mondjuk be a „hallgatás leállítása” parancsot, vagy nyomjuk meg a mikrofon gombot a hangalapú gépelés menüjében.
Az összes alkalmazás megtekintése a Start menüben

Ha szeretnénk, bármikor testreszabhatjuk, mit lássunk a Start menüben, így a legutóbb használt alkalmazások mindig kéznél lesznek:
- Válasszuk ki a Start menüpontot, majd az Összes alkalmazás melletti nyílra kattintva bontsuk ki az ablaktáblát.
- Navigáljunk a Start > Beállítások > Testreszabás > Start menüpontra, és kapcsoljuk be a Nemrég hozzáadott alkalmazások megjelenítése lehetőséget, ezáltal a lista tetején fognak megjelenni a leggyakrabban használt programok.
Részletes akkumulátor-állapotjelentés megtekintése

Ha meg akarjuk nézni, pontosan milyen állapotban van laptopunk aksija, és nagyjából mekkora lehet a becsült kapacitása, akkor a Windows 11 segítségével létrehozhatunk egy állapotjelentést:
- Válasszuk ki a Keresés opciót a tálcán, írjuk be, hogy PowerShell, majd kattintsunk rá jobb gombbal, és indítsuk el rendszergazdaként.
- A PowerShellbe írjuk be a powercfg /batteryreport parancsot, majd nyomjuk le az Enter billentyűt.
- Az állapotjelentés HTML formátumban kerül elmentésre, a fájl helye pedig meg fog jelenni a parancssor ablakában.
- A megnyitásához kattintsunk a Fájlkezelőre, ezt követően keressük meg azt a mappát, ahová a PowerShell elmentette a fájlt.
A Start gomb bal oldalra történő visszaállítása

A Windows 11 operációs rendszernél a Start gomb alapértelmezetten a tálca közepére van helyezve, ami megzavarhatja a régi júzereket, ám nem kell elkeseredni, hiszen létezik megoldás a klasszikus dizájn újjáélesztésére:
- Nyomjuk meg a Win + I billentyűkombinációt a Beállítások megnyitásához.
- Válasszuk ki a Testreszabást és a Windows-feladatsávot.
- Keressük ki a Feladatsáv viselkedésmódok lehetőséget, majd kattinsunk a Balra igazítás opcióra.