Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

650 tudósból álló csoport kéri: ne égessünk el több fát az energiatermelés érdekében

650 tudós most egy emberként kéri a világot, hogy ne égessünk el több fát az energiatermelés érdekében, mivel ezzel a vadvilág számára létfontosságú élőhelyeken pusztítunk el.

...svg content...Fotó: Unsplash/Lukasz Szmigiel
Greenbox
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Guardian jelentése szerint több mint 650 tudós fogott össze, hogy a biológiai sokféleséggel foglalkozó 15. koppenhágai csúcstalálkozó előtt arra kérjék a világ vezetőit, hagyjanak fel a fák energetikai célú égetésével, ugyanis ezzel értékes és a vadvilág számára létfontosságú élőhelyeket pusztítunk el.

Az ENSZ csúcstalálkozójára készülve a tudósok azt mondják, minden országnak sürgősen fel kell hagynia az erdei bioenergia hő- és villamosenergia-termelésével, ugyanis ez egy az egyben aláássa a korábban kitűzött nemzetközi éghajlat- és természetvédelmi célokat; alternatívaként pedig a megújuló energiaforrásokat, így például a szél- és napenergia használatát javasolják. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A tudósok csoportja egy közös levelet küldött többek között Joe Bidennek, Rishi Sunaknak és az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek címezve, melyben leszögezik, hogy a bioenergiát tévesen titulálják „szén-dioxid-semlegesnek”, s egyre több ország támaszkodik az erdei biomasszára a nettó nulla károsanyag-kibocsátásra vonatkozó célok elérése érdekében.

A levélben arra is kitértek, hogy ha a globális vezetők a montreali csúcstalálkozón megállapodnak abban, hogy 2030-ig megvédik a szárazföld, valamint a tengerek 30 százalékát, úgy a biomasszából előállított energiára történő támaszkodás megszüntetésére vonatkozó javaslatot is el kell fogadniuk.

Rámutattak, amennyiben ez a gyakorlat mégis folytatódik, úgy ez teljes mértékben alááshatja az éghajlat-változási konferenciákon tett kötelezettségvállalásokat. A tudósok azt is hangsúlyozták, hogy a fák bioenergia céljából történő kivágása olyan szén felszabadulását eredményezi, melynek az erdőkben kellene lennie elzárva, így tehát csak növeljük a kibocsátást, és „szénadósságot” termelünk, mely közlésük szerint csak évtizedekkel, sőt, évszázadokkal később térül meg, amikor a fák újra megnőnek.

Egyszerre 11 állítását cáfolta meg a kormány Magyar Péternek

Vitályos Eszter kormányszóvivő számos olyan állítást cáfolt meg, melyek Magyar Pétertől származnak, amiket hazugságoknak minősített.