Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

6 érdekes dolog, amit eddig nem tudtál a halloweenról

Mi is a valódi története a halloweennek és mikor ünnepelték először? Mi áll a „csokit vagy csalunk” hagyománya mögött? Miért szoktunk töklámpást faragni? A kérdéseinkre most a brit folklór specialistája, a Sheffield Hallam Egyetem professzora, Dr. David Clarke fog válaszolni.

Kult
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Mi is a valódi története a halloweennek és mikor ünnepelték először? Mi áll a „csokit vagy csalunk” hagyománya mögött? Miért szoktunk töklámpást faragni? A kérdéseinkre most a brit folklór specialistája, a Sheffield Hallam Egyetem professzora, Dr. David Clarke fog válaszolni.

A halloween évről évre heves, ellentmondásos viták tárgya hazánkban – egyesek önfeledt szórakozásnak tartják, amivel kicsit felpezsdíthetjük a borongós őszi mindennapjainkat, mások viszont a hagyományaink porba tiprásának gondolják, amellyel halottaink emlékeit szégyeníthetjük meg. Soron kívül Autósoknak jobb tudni: ellenőrzőkapukat szerelnek fel az utakon

Habár a keresztények többsége okkult fesztiválként könyvelte el ezt az eseményt, vajon mi is pontosan az értelme a halottak napján történő vigadalmaknak? Dr. David Clarke magyarázata alapján tíz pontba gyűjtöttük össze az összes információt, amit érdemes tudnunk halloweenról.

1. Ez egy vallási fesztivál?

Legtöbben azt gondolják, hogy október 31. valójában egy ősi pogány mulatság, ami a természetfeletti erőkhöz köthető. A történészek sem tudják pontosan az eredetét, egyesek szerint IV. Bonifác pápa a 7. században alkothatta meg a mindenszenteket, mások úgy hiszik, a 9. századi keresztények hozták létre az ünnepet azért, hogy megemlékezzenek a mártírjaikról és a szentjeikről.

A középkori Nagy-Britanniában a halloween a katolikus mindenszentek és halottak fesztiválja volt, amit november elsején tartottak, november másodikán pedig a minden lelkek napját ünnepelték.

2. Nem mindig faragtak töklámpást

Habár egyre több helyen terjedt el a fehér répák, karórépák és a tökök faragása, majd azok lámpaként való használata, mindez eléggé modern tradíciónak számít.

A Somersetben található Hinton St. George falu lakói minden október utolsó csütörtökén egy takarmányrépából készített lámpát hordoztak végig a településen, közben pedig népdalokat énekelgettek.

3. Csak az 1970-es évektől kezdve terjedt el a „csokit vagy csalunk” hagyománya

A „trick or treat” meglepő módon csupán a huszadik század modern szokása, melyet a 19. századi tradíciók után élesztettek újra. Eredetileg skót és ír telepesek tartották meg először Észak-Amerikában az úgynevezett „Mischief Nightot”, amely során a gyerekek rengeteg édességet kaptak a „rémisztgetéseikért”.

Amíg az Egyesült Államokban már lassan kétszáz éve él a hagyomány, addig Angliában csupán az 1970-es években terjed el újra, Magyarországon pedig csak a társadalom szűk rétegében találkozhatunk az eseménnyel.

4. A halloween nem mindig a természetfelettiről szólt

Igaz, hogy nincs rá bizonyíték, hogy már a pogány angolszászok is ünnepelték volna a halloweent, azonban tartottak úgynevezett „véres hónapot”, amikor a felesleges marhaállományt feláldozták a szenteknek és az isteneknek. Írásos említés sajnos a természetfeletti jelenségekhez köthető ünnepekről a 19. század előttről nem maradt fent, így a történészek csak találgathatnak, mi állhat a halloween eredete mögött.

5. Nem mindig számított félelmetesnek a halloween

A természetfeletti gonosz erők fesztiváljaként beállított ünnep csak egy modern találmány. Az almákba rejtett borotvapengékről, a ciánnal megmérgezett édességekről, a nyughatatlan szellemekről és démonokról, valamint a gonosz lelkekről szóló, október 31-éhez fűződő, többnyire horrorfilmekben látható városi legendák mind-mind modern félelmeinket és szorongásainkat tükrözik.

6. A halloween valójában romantikus volt

A szerelmi jövendölések Angliában és Skóciában Robert Burns Halloween című verse nyomán váltak elterjedté a viktoriánus időkben.

Burns egyik jövendölése alapján mogyorókat kell helyezni a tűzre, melyek közül az egyiket magunkról, a másikat partnerünkről szükséges elnevezni. Ha kíméletesen égtek, és szépen lassan nyílt ki a mogyoró héja, akkor az azt jelentette, hogy hosszú és harmonikus párkapcsolat alakulhat ki, ha viszont hevesen parázslottak és felrobbantak, akkor az problémákat jelzett előre.

Almákat szintén felhasználtak hasonló célokra – a héjukat a válluk mögé dobták, valamint magát a gyümölcsöt vékony zsinóron a vízbe eresztették, a szerelmes fiataloknak pedig foggal kellett őket megtartaniuk, hogy ne merüljenek el.

Szoboszlai Dominik vasárnap az angol bajnokságban léphet pályára, élőben adja a tévé

Egyelőre nem tudni, hogy Arne Slot kezdőként számít-e Szoboszlai Dominikre, akit mostanában csereként dobott játékba.

Listán, mikor lesznek munkaszüneti napok 2025-ben

Mint kiderült, három szombat is lesz 2025-ben, amelyen dolgozni kell majd, ugyanis áthelyezett munkanapnak minősül.