50 éven belül víz alá kerülhet egy népszerű görög sziget
Az UNESCO világörökségi helyszínként regisztrált görögországi Délosz sziget gyors ütemben süllyed, veszélyeztetve ezzel páratlan régészeti kincseit.
A Míkonosz közelében található aprócska sziget, melyet az ókori görögök Apollón isten születési helyeként tiszteltek, komoly veszélyben van a tengerszint emelkedése miatt. Véronique Chankowski, az Athéni Francia Régészeti Iskola igazgatója az AFP hírügynökségnek nyilatkozva elmondta: „Délosz arra van ítélve, hogy körülbelül 50 éven belül eltűnjön.”
A sziget, melynek lakossága a 2011-es népszámlálás szerint mindössze 24 fő volt, napjainkban kizárólag egynapos kirándulások célpontja. A látogatók csak komppal közelíthetik meg a szomszédos szigetekről, és még aznap vissza kell térniük, mivel szálláslehetőség nincs Déloszon.
A 40 éve a szigeten ásatásokat vezető régész, Jean-Charles Moretti szerint a fő problémát az okozza, hogy a víz télen behatol a raktárakba, és őrli a falak alapjait. A szakember hozzátette, hogy minden tavasszal észreveszi, hogy újabb falak omlottak össze.
A hellenisztikus és római korban Délosz az egyik legjelentősebb vallási központ volt a Földközi-tenger térségében, virágkorában mintegy 30 000 lakossal rendelkezett. Az elmúlt évtizedben azonban a vízszint egyes helyeken akár 20 méterrel is emelkedett, veszélyeztetve az ókori romokat.
A sziget hanyatlása ugyanakkor már az ókorban megkezdődött. Az i.e. első században kétszer is kifosztották, majd teljesen elnéptelenedett. Most, évezredekkel később pedig a klímaváltozás okozta tengerszint-emelkedés fenyegeti végleg eltüntetni ezt a páratlan régészeti lelőhelyet és annak felbecsülhetetlen értékű emlékeit, köztük az ikonikus kőoroszlán templomokat is.