5 hiba, amit elkövethetünk koronavírus-járvány idején
Talán sokunkban nem is tudatosul, mennyire fontos betartani azokat a szabályokat, amelyeket annyira sokat hallhatunk a médiában, pedig sokszor komoly következményekkel járhat az elmulasztásuk.
Talán sokunkban nem is tudatosul, mennyire fontos betartani azokat a szabályokat, amelyeket annyira sokat hallhatunk a médiában, pedig sokszor komoly következményekkel járhat az elmulasztásuk.
A koronavírus egyik legnagyobb veszélye talán az, hogy az összes mikroorganizmushoz hasonlóan láthatatlan, ezért a fertőzések úgy történhetnek meg, hogy közben mindennapi életünkben szinte semmilyen változást sem észleltünk.
Nem véletlen, hogy a szakértők és az orvosok sem győzik felhívni a figyelmünket a közösségi távolságtartás és a maszkviselés fontosságára, hiszen ezen két kulcsfontosságú óvintézkedés nélkül, illetve a vakcina hiányában a pandémia intenzitása óriási mértékeket ölthet.
Sokszor nem gondolunk bele reflexből abba sem, milyen súlyos hibákat követünk el, amivel nemcsak saját, hanem hozzátartozóink és közeli kontaktusaink egészségét is kockáztathatjuk.
Hogy a jövőben elkerüljük a komplikációkat, összegyűjtöttünk 5 olyan gyakori ballépést, melyek után nagyobb eséllyel kaphatjuk el a COVID-19 rettegett kórokozóját.
Azt gondoljuk, velünk nem történhet meg a fertőzés
Ha teljesen mellőzzük a járványügyi hatóságok és a kormányok által kiadott ajánlásokat, és fittyet hányunk a szabályozásokra, mert meg vagyunk győződve róla, hogy minket nem érinthet a betegség, azzal veszélybe sodorhatjuk családtagjaink és más emberek egészségét is.
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a koronavírust bárki elkaphatja, függetlenül az egyén életkorától, illetve aktuális állapotától, az pedig csupán az adott személy immunrendszerén múlik, hogy egy potenciális fertőzés esetén mennyi antitestet termel a szervezet a kórokozóval szemben.
Közeli kontaktusban maradunk a barátokkal és a családdal
Ha szeretteink közül valaki tüsszög és köhög, valamint influenzaszerű tüneteket produkál, akkor természetes, hogy mellette akarunk lenni és ápolni szeretnénk őt, azonban nem árt, ha óvatosak maradunk, mert sosem tudhatjuk, hogy egy egyszerű megfázás, vagy koronavírus állhat a szimptómái mögött.
Mindenesetre bármelyik esetben kizárólag józan eszünkre hagyatkozzunk, és mielőbb végeztessük el a szükséges teszteket, hozzátartozóinktól pedig tartózkodjunk egészen addig, amíg jobban nem érzik magukat.
Krónikus betegségben szenvedünk, mégsem tartjuk be a szabályokat
A cukorbetegek, asztmások, rákosok, légzőszervi és immunológiai rendellenességekkel, valamint keringési zavarokkal küzdő emberek java része sajnos úgy gondolja, a koronavírus nem lehet annyira veszélyes, hogy azzal rosszabbodna a jelenlegi helyzetük.
Az igazság ezzel szemben az, hogy a krónikus betegek nemcsak nagyobb eséllyel fertőződhetnek meg, hanem a súlyos, életveszélyes szövődmények is leggyakrabban náluk alakulhatnak ki.
Nem vesszük figyelembe az életkorunkat
Habár a második fertőzési hullám során leggyorsabban a fiatalok körében terjed a koronavírus, a halálozási ráta egyértelműen a kor előrehaladtával jelentősen romlik.
A 49 év alatti koronavírus-pácienseknél mindössze 0,5%-os a COVID-19 mortalitási arányszáma, 50-59 év között már 1,3%, a 60-as korosztálynál 3,6%, a 70 év felettieknél 8%, míg a 80 évnél idősebb betegek esetében 14,8% ez az érték – nem árt tehát átgondolnunk, korunkhoz viszonyítva érdemes-e viselnünk a maszkot, vagy sem.
Nem vesszük figyelembe a nemünket
A Kínából származó statisztikák alapján a férfiak halálozási rátája 2,8%-nak bizonyult, míg a nőknél csupán 1,7% volt ugyanez az adat.
Egyelőre nem tudják pontosan, mi állhat az 1,1%-os eltérés mögött, kutatók azt feltételezik, valószínűleg a hormonális és immunrendszerbeli különbségek okolhatóak a jelenségért, de a férfiak nagyobb arányú alkoholfogyasztása és a dohányzás is közrejátszhat a mérleg nyelvének erősebbik nem felé billenésében – már a mi a koronavírusban történő tragikus elhalálozásokat illeti.