Legalább 400-an rekedtek egy aranybányában, rengeteg lehet a halott
Egy dél-afrikai aranybánya ejtette fogságába azt a legalább 400 embert, akik közül feltehetőleg már sokan nincsenek életben.
A Mining Affected Communities United in Action csoport számolt be arról, hogy legalább 400 ember esett fogságba egy elhagyott aranybányában, és vélhetően sokan már nincsenek életben. A mentőegységek folyamatosan dolgoznak a helyszínen, hogy minél több illegális bányászt mentsenek meg.
Több holttestet emeltek ki a dél-afrikai aranybányából, a hírek szerint legalább 100 halottról lehet szó. Hivatalosan eddig csak pár holttestet erősítettek meg, ugyanakkor Sabelo Mnguni, a Mining Affected Communities United in Action (MACUA) csoport szóvivője azt mondta, minimum 100-an haltak meg a bányában, ahol a rendőrség novemberben már végrehajtott egy akciót, hogy leállítsa az illegális tevékenységet.
Néhány bányásznál találtak mobiltelefonokat is, amikkel olyan felvételeket rögzítettek, melyeken több tucat holttest látható a föld alatt. Számos túlélőt hoztak a felszínre az elmúlt napokban, hétfőn 26 ilyen bányászról jelentettek. A hatóságok abban reménykednek, hogy minden túlélőt felszínre tudnak hozni. A tragédia megelőzhető lett volna, de a bányászok a rendőrségi akció során nem akarták elhagyni a bányát, odalent maradtak.
Nagyon sok lehet a halott
Az akna 2 kilométer mély, ami miatt lehetetlen, hogy a bányászok felkapaszkodjanak. A rendőrség szerint a bányászok nem akartak feljönni a bányából, mivel féltek a letartóztatástól, míg a szóvivő azt mondta, az emberek a föld alatt maradtak, miután a rendőrök eltávolították a köteleket és a csigát, ami segítségével be- és kimásztak a bányából.
Az Al Jazeera a Sunday Times-ra hivatkozva számolt be arról, hogy a mentést vezető cég egy speciális eszközt tervezett, amivel akár 3 kilométeres mélységbe is le lehet menni a bányákban. Ha minden a tervek szerint alakul, 16 napig tart a művelet, ami nagyon hosszú idő. Az illegális bányászok gyakran hónapokat töltenek odalent, hogy maximalizáljak a profitot, így ennek megfelelően rengeteg élelmiszert és vizet visznek magukkal.
A szóvivő tisztázta, a csapdába esett bányászok nem bűnözők, hanem a korábbi bánya alkalmazottai, akiket a bányák bezárásakor elbocsátottak, és a megélhetés érdekében a területen maradtak.