Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

400 ezer gallon radioaktív víz szivárgott ki egy minnesotai atomerőműből

400 ezer gallon radioaktív víz szivárgott ki egy minnesotai atomerőműből

400 ezer gallon radioaktív víz szivárgott ki egy minnesotai atomerőműből
Fotó: Unsplash/Kilian Karger

A hatóságok közlése alapján legalább 400 ezer gallon radioaktív víz szivárgott ki egy minnesotai atomerőműből, ami kapcsán újabb részleteket osztottak meg.

A minnesotai szabályozó hatóságok ezen a héten jelentették be a nyugtalanító híreket, és közölték, figyelemmel kísérik az Xcel Energy Monticello atomerőművének tevékenységeit, ami főként a tisztásra vonatkozik.

A hatalmas szivárgás tavaly novemberben történt, de csak csütörtökön hozták nyilvánosságra a részleteket. A hivatalos tájékoztatás szerint amiatt vártak hónapokat a nyilvánossággal, mert több információra volt szükségük.

Az energiavállalat a szivárgást az állami és szövetségi hatóságok mellett a Nukleáris Szabályozási Bizottságnak is jelentette. Ugyanakkor a bejelentés négy hónapos eltolása riadalmat keltett a közbiztonság és az átláthatóság miatt.

Nincsenek veszélyben az emberek

Ipari szakértők pénteken azt mondták, soha nem állt fenn közegészségügyi veszély, mivel a radioaktív víz nem érte el a küszöbértéket, ami miatt értesíteni kellett volna a nyilvánosságot. Victoria Mitlyng, a Nukleáris Szabályozási Bizottság szóvivője kiemelte, nagyon is érthető az aggodalom, és emiatt szeretné egyértelművé tenni, hogy a helyi lakosság nincs veszélyben, többek között azok sem, akik az atomerőműhöz közel élnek.

A vállalat már minden szükséges információval rendelkezik a szivárgásról, arról is, hogy mekkora mennyiség került a talajvízbe. Minden információt megosztanak erről, és az Xcel szerint a szivárgás egy két épület közötti csőből került a talajba.

A tríciumot tartalmazó folyadék a természetben is előfordul, és egyúttal az atomerőművek gyakori melléktermékei, amik a működésük során jönnek létre. A szabályozó bizottság pedig azt mondja, a béta-sugárzás egy gyenge formáját bocsátja ki, ami nem terjed túl messzire, és nem hatol át az emberi bőrön.

Csak azok számára jelenthet egészségügyi kockázatot, akik nagy mennyiségben fogyasztottak tríciumot. Mivel a füstgáz nem hagyta el az erőmű területét, a lakosságnak nincs miért aggódnia, nincs szó egészségügyi kockázatról.

Az atomerőművek nem kötelesek minden tríciumszivárgást jelenteni a Nukleáris Szabályozási Bizottságnak. Az Xvel szerint az eddig kiömlött folyadék mintegy 25%-át már sikerült visszanyerniük, és a szabályozási hatóság ellenőrei is a helyszínen tartózkodnak, közelről figyelik az eseményeket. A vállalat közölte, idén tavasszal egy végleges megoldás telepítését tervezi – írja a New York Post.