Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

40 gramm heroin miatt végezhetnek ki egy értelmi fogyatékos férfit Szingapúrban

Arra sürgetik a jogvédő csoportok Szingapúrt, hogy állítsa le annak a malajziai férfinak a jövő hétre tervezett kivégzését, akit kábítószer-csempészet miatt ítéltek el. A jogvédő szervezetek szerint a nemzetközi jog értelmében a 33 éves Nagaenthran Dharmalingamnak mentességet kellene kapnia, mivel értelmi fogyatékos.

...svg content...Fotó: Unsplash/Maria Oswalt
Külföld
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

A férfit 2009-ben fogták el, amikor Malajziából Szingapúrba lépve körülbelül 42 grammnyi heroint találtak a combjára erősítve. A tervek szerint Dharmalingam kötél általi kivégzésére szerdán kerül sor – számolt be a New York Times.

A szingapúri törvényszék elutasította Dharmalingam ügyvédeinek fellebezését, akik szerint a védencük ellen kiszabott halálos ítélet jogszerűtlen, mert a férfi IQ-ja csupán 69, és így nem képes megérteni teljes mértékben tetteit. Dharmalingam több mint egy éve van a halálsoron. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A közelgő kivégzés miatt Malajziában tiltakozások törtek ki, és több mint 52 ezren írták alá azt az online petíció, melyben arra kérik Halimah Yacob szingapúri elnököt, hogy adjon kegyelmet Dharmalingamnak. 

„A Nagaenthran elleni halálos ítélet azt mutatja, hogy a szingapúri igazságszolgáltatási rendszer nem képes megvédeni a fogyatékkal élők biztonságát és jólétét” – áll a petícióban. „Az ítélet demonstrálja, hogy a szingapúri igazságszolgáltatási rendszer rendszerszintűen nem ismeri fel az értelmi fogyatékosság hatásait az egyén bűncselekmény elkövetésére való képességeire és bűnösségére nézve.”

A szingapúri kormány kiállt a bíróság döntése mellett, mondván, hogy Dharmalingam tisztességes eljárásban részesült, és a törvényszék figyelembe vette értelmi fogyatékosságát, mégis arra a következtetésre jutott, hogy “mentális felelőssége” annak ellenére “nem csökkent jelentősen” az általa elkövetett bűncselekmény vonatkozásában. 

Szingapúr régóta ismert szigorú büntetőjogi kódexéről, amely többek között botozással büntet olyan bűncselekményeket, mint a vandalizmus. Halálbüntetést számos bűncselekmény miatt kiszabhat a törvényszék, beleértve a viszonylag kis mennyiségű kábítószer csempészéséért is. Szingapúrban legutóbb 2019-ben kerül sor kivégzésre, akkor négy embert akasztottak fel. 

A halálbüntetés ellenzői a héten Kuala Lumpurban gyűltek össze, ahol a szingapúri nagykövetség előtt tiltakoztak a tervezett kivégzés ellen, a parlament előtt pedig a kormány közbenjárásáért demonstráltak. 

Az Ügyvédek a Szabadságért (Lawyers for Liberty) nevű malajziai jogvédő csoport szerint Szingapúr mind a nemzetközi joggal, mind az ENSZ közgyűlésével szembeszegül a halálbüntetéssel. Az ENSZ közgyűlése arra szólította fel a szervezet tagországait, hogy az értelmi fogyatékkal élőket ne végezzék ki. 

Az, hogy Szingapúr elhatározta, hogy nem állítja le a halálbüntetés beteljesítését, megdöbbentő és gyomorforgató. Egyetlen civilizált nemzet sem folyamodhat értelmi fogyatékos emberek felakasztásához” – jelentette ki N. Suredan, az Ügyvédek a Szabadságért egy tanácsadója. 

Az Amnesty International és a Human Rights Watch is a Dharmalingam életének megkímélésére sürgeti Szingapúrt. Rachel Chhoa-Howard, az Amnesty kutatója szerint Szingapúrnak még van ideje, hogy megváltoztassa döntését. 

Az emberi élet kioltása önmagában is kegyetlen cselekedet, de felakasztani egy olyan személyt, akit pusztán kábítószer birtoklásért ítéltek el, olyan hátborzongató vallomások mellett, amelyek alapján elmondható, hogy talán nem is érti teljesen, mi történik vele, megvetendő.

Az Amerikai Pszichiátriai Társaság a tervezett kivégzést a fogyatékkal élők jogairól szóló ENSZ-egyezmény súlyos megsértésének nevezte. Az egyezmény tiltja a halálbüntetés kiszabását olyan személyekkel szemben, akiket mentális vagy intellektuális fogyatékosságuk akadályozhat abban, hogy tisztességes eljárásban részesüljenek.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.