3D nyomtatott várost hozna létre egy texasi vállalat
Több száz, 3D printerrel kinyomtatott családi házat húzna fel egy texasi startup, amellyel valósággal megreformálhatnák az építőipart.
Az Icon nevű vállalat bejelentette, a Lennar Corp építőipari cég közreműködésében 2022-ban Austin környékén létrehozhatja az Egyesült Államok első 3D nyomtatott külvárosi szomszédságát, amellyel rengeteg családnak biztosíthatnának elérhető áron lakásokat.
Bár a költségek a procedúra során magasak lehetnek, az emberi munkaerőn jelentősen tudnak csiszolni, hiszen a tervezést és a házak megépítését gyakorlatilag 3D printerek végzik, ezáltal faraghatnak a kiadásokon – írta a The Wall Street Journal hírportál.
Az Icon eddig tíz darab 3D nyomtatott kétszobás házat húzott fel Mexikóban, miközben Austinban hét darab egyszobás kuckót építettek. A Lennarral együtt abban bíznak, hogy a közeljövőben tovább bővíthetik portfóliójukat, ezáltal forradalmasíthatják az építési módszereket, és új perspektívába helyezhetik a technológiát.
Miközben a hagyományos építési módszereknél fakereteket használnak, addig az Icon épületei betonszerkezetre alapulnak – egy közel 5 méteres 3D printer nyomja ki a betonrétegeket, amelyeket később a külső és a belső falrendszerbe állítanak gépi segítséggel.
A teljes 3D nyomtatási beavatkozás nagyjából egy hétig tart, ami körülbelül ugyanannyi idő, mint a tradicionális amerikai házak fakeretének kialakítása, így e téren sem lehet azt mondani a technikáról, hogy ne lenne kifizetődő.
Jason Ballard, a vállalat alapítója és vezérigazgatója elmondta, abban reménykedik, hogy a jövőben sikerül finomhangolni a teljes eljárást, ezáltal olyan emberek számára is menedéket és otthont biztosíthatnak, akik pénzügyi okokból kifolyólag eddig nem vásárolhattak maguknak saját házat.