Beültették egy embernek a világ első 3D-nyomtatott műszemét
A Londonban található Hackney kórház páciense lesz az első ember, akit egy 3D-nyomtatott műszemmel fognak ellátni.
A Moorfields Biomedical Research Centre közleményéből kiderült, a szemprotézist úgy tervezték, hogy a hagyományos akril szemprotézisekhez képest valósághűbbnek tűnjön, ezen felül megtudhattuk, hogy a 3D nyomtatási eljárás drasztikusan, hat hétről két-három hétre csökkenti az új protézisre való várakozási időt.
A páciens, Steve Varze november 25-én, csütörtökön esett át a beavatkozáson a londoni Moorfields Szemkórházban, amelyet az Egyesült Királyság NHS közegészségügyi szolgálata működtet.
Hagyományosan a protézisre szoruló betegnek egy kétórás eljáráson kell átesnie, amelynek során megformázzák a szemgödrét, mielőtt a műszemét felhelyezik, majd megfestik, az új 3D nyomtatási módszerrel viszont az eljárás ideje mindössze 30 percre csökken.
Az új módszer során a szakemberek beszkennelik a páciens szemüregét, így a szoftver feltérképezheti a 3D modellt a nyomtató számára, majd az adatot elküldik a Németországban lévő printer egységnek, ahol mindössze 2,5 óra alatt kinyomtatják, ezt követően pedig visszaküldik az Egyesült Királyságba.
Fontos megjegyezni, hogy a 3D-nyomtatott szem nem tévesztendő össze a bionikus szemek előállításához köthető technológiával, amelynek célja, hogy beültethető elektronikus eszközökkel támogassa az emberek látását.
A bionikus látástechnológia egyik példája a Pixium Vision SA-tól származik, amely a Prima rendszerével elnyerte a 2020-as HealthTech Award 2020 díjat, és amelynek technológiája lehetővé teszi a vak emberek számára, hogy a fotoreceptorok fotovoltaikus helyettesítője segítségével lássanak.