Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

319 millió éves agyra bukkantak a kutatók

319 millió éves agyra bukkantak a kutatók

319 millió éves agyra bukkantak a kutatók
Fotó: Unsplash/Jacqueline Martinez A kép illusztráció.

A kihalt Coccocephalus wildi fajhoz tartozó koponya fosszíliáját egy angliai szénbányában találták több mint száz évvel ezelőtt.

A CNN a Nature hasábjain publikált tanulmány nyomán számolt be arról, hogy a kihalt Coccocephalus wildi fajhoz tartozó koponya fosszíliáját egy angliai szénbányában találták több mint száz évvel ezelőtt: a megkövesedett hal koponyájának letapogatása során a kutatók felfedezték a jól megőrződött gerincesek agyának legrégebbi példányát.

Mindez új megvilágításba helyezi a csontos halak korai evolúcióját, hiszen a fosszília a halfaj egyetlen ismert példánya, így a tanulmányt végző amerikai Michigani Egyetem és a brit Birminghami Egyetem tudósai egy CT-vizsgálat segítségével tekintették meg a koponya belsejét, s alaposan megvizsgálták annak belső felépítését.

A kutatókat azonban szinte azonnal hatalmas meglepetés érte: a CT-felvételen ugyanis egy „azonosítatlan pacát” fedeztek fel. A Michigani Egyetem sajtóközleményében megosztotta, a határozott formájú, 3D-s objektumnak egyértelműen meghatározott szerkezete volt, mely a gerincesek agyában megtalálható jellemzőkkel rendelkezett.

Sam Giles, a tanulmány társszerzője, a Birminghami Egyetem gerinces paleontológusa és tudományos főmunkatársa a CNN-nek nyilatkozva úgy fogalmazott a nem mindennapi felfedezésről: