Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Rendkívüli jelentőséggel bírhat a nemrég felfedezett 300 millió éves fosszília

A kutatók szerint a Utah állambeli Canyonlands Nemzeti Parkban felfedezett, mintegy 300 millió éves fosszilis csontváz lehet az első ilyen lelet a maga nemében.

Tudomány
Author image

Kornis Vivien

Szerkesztő

A pontos fajt és osztályát még nem sikerült meghatározni, de a fosszília egy tetrapoda, vagyis négylábú, és akár a hüllők, akár az emlősök korai őse lehet. A paleontológusok szerint kora 295 millió és 305 millió év közötti – számolt be a CNN.

Egészen fenomenális példány. Nem gyakran látni hasonlót, ezért önmagában is igazán jelentős” – jelentette ki Adam Marsh, az arizonai Petrified Forest Nemzeti Park vezető paleontológusa. Hozzátette, hogy a lelet arra utal, hogy a területen még több hasonló korú fosszília lehet. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

A leletgyűjtésben a Petrified Forest, a Utah-i Természettudományi Múzeum és a Dél-kaliforniai Egyetem tudósaiból és paleontológusaiból álló csapata vett részt. A fosszíliára teljes csontvázként találtak rá, a maradványok pedig “élethelyzetben” helyezkedtek el, vagyis ugyanabban a pozícióban, mint amikor az állat még életben volt.

Adam Huttenlocker, a csoport külsős szakértője elmondta, hogy a fosszília egy korai amniotának tűnik, mely egy tojásrakó szárazföldi gerinces. Huttenlocker a korai tetrapodák fosszíliáinak kutatója, az USC adjunktusa. A teljes csontváz lehetővé teszi a szakértők számára, hogy a korai hüllők és emlősök ősei mellett az amnioták evolúcióját is elemezzék. 

Adam Marsh elmondta, hogy előfordulhat, hogy egy teljesen új fajra bukkantak, ez azonban kimondottan ritkaságszámba megy, és a legtöbb paleontológus teljes pályafutását ilyen jellegű felfedezés nélkül tölti. A kutató hangsúlyozta, hogy ha kiderül, hogy a fosszília egy más ismert faj maradványa, akkor is jelentős leletnek számít, hiszen hozzájárulhat a korabeli biodiverzitás megértéséhez.

Marsh arról is beszélt, hogy a nemzeti parkok tele vannak hasonló, még felfedezésre váró kövületekkel. “Még csak most kapargatjuk a felszínt” – jegyezte meg a paleontológus.