300 éves, lopott képet juttatott vissza tulajdonosához az FBI
Johann Franz Nepomuk Lauterer 18. századi osztrák művész „olasz tájképét” még a második világháború idején tulajdonították el.
Az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) a chicagói német konzulátuson tartott ünnepségen adta át Lauterer művét a bajor állami műgyűjtemény képviselőjének, miután a művet 1945 végén eltulajdonító amerikai katona unokája az Art Recovery International nemzetközi szervezethez fordult az ellopott műkincs visszaszolgáltatása kapcsán.
Bár 2011-ben megpróbálták eladni a festményt, a tranzakció végül meghiúsult, 2012-ben pedig bekerült az elveszett műkincsek német nyilvántartásába is.
„Munkánk középpontjában a nácik által ellopott köz- vagy magángyűjteményekben talált műalkotások felkutatása és visszaszolgáltatása áll. Néha találkozunk hasonló esetekkel, amikor a szövetséges katonák szuvenírként vagy hadizsákmányként vittek haza különböző dolgokat. A győztes oldalon állni azonban nem jelenti azt, hogy jót cselekszünk”, mondta Christopher Marinello, az Art Recovery Internationalnál szervezet alapítója.
Marinello szerint a tulajdonos először megpróbálta eladni neki a festményt, ám miután jelezte, hogy irányelveik szerint lopott műtárgyakért nem fizetnek, és a kérés sem túl etikus, végül ingyen is átadta azt. A mintegy 300 éves festményt elkészítő Lauterer 1700 és 1733 között élt.