30 éven belül eltűnhetnek a Pireneusok gleccserei
Egy friss tanulmány eredményei kifejezetten baljós forgatókönyvet sejtetnek a Pireneusok gleccsereivel kapcsolatban.
Pierre René gleccserkutató az AFP-nek nyilatkozva elmondta, hogy pontos dátumot nem tudnak mondani, de a jelenlegi adatok alapján azt látják, hogy a Pireneusok gleccserei halálra vannak ítélve.
A tanulmányt készítő szakemberek a francia oldalon lévő 15 gleccserből 9-et is megvizsgáltak, amit pedig tapasztaltak, annak egyáltalán nem örültek, ugyanis ha a globális felmelegedés ütemét és hatásait nem sikerül visszaszorítani, 2050-re a gleccserek teljesen eltűnhetnek.
Hogy milyen mértékű problémával állunk szembe, azt jól szemlélteti, hogy a most vizsgált gleccserek felszínének területe a 19. század közepén még 450 hektárt tett ki, mára viszont már csak 79 hektár maradt mindebből.
A kutatók tájékoztatása szerint a gleccserek eltűnése az ökoszisztémára és a biológiai sokféleségre is hatással lesz, a gleccserek olvadása miatt ugyanis olyan növény- és állatfajok is megjelenhetnek majd a magaslatokban, amik eddig csak alacsonyabban fekvő területeken voltak jelen.
Szintén nem elhanyagolgató tényező az sem, hogy a relatíve hosszú szezon miatt a gleccserhegyek a síelők körében is nagy népszerűségnek örvendenek, ám ha továbbra is ilyen méretben és ütemben zsugorodik a jégtakaró mérete, néhány síparadicsom is komoly gondba kerülhet.