25 éve nem látott infláció tombol Magyarországon, és még nincs vége
1998 óta nem láttunk Magyarországon olyan hihetetlen mértékű inflációt, mint most – s úgy tűnik, hogy ez a tendencia csak rosszabb lesz.
A KSH legfrissebb adatai szerint a májusi 10,7 százalékról júniusban 11,7 százalékra emelkedett az infláció, erre pedig 1998 óta nem volt példa. Mint ismert, az MNB nemrég közölte, hogy számításaik szerint 11-12 százalék környékére emelkedhet az infláció, ez a jóslat pedig sajnos be is jött.
A KSH által közzétett adatok alapján Magyarországon továbbra is az élelmiszerek ára emelkedik meredeken: júniusban a tavalyi év azonos időszakához képest több mint 22 százalékkal emelkedtek az árak, míg egy hónap alatt 2,9 százalékos drágulás történt.
A tartós fogyasztási cikkek 12,4 százalékkal drágultak, míg az egyéb cikkek és az üzemanyagok árában az előző év azonos időszakához képest 11,5 százalékos áremelkedés történt. A forint példátlanul gyenge teljesítménye azonban csak tovább fog rontani a helyzeten, a forintárfolyam ugyanis már elkezdett begyűrűzni az árakba, idővel pedig csak erősödik ez a helyzet.
Habár a hazai infláció okaként a háborút nevezte meg a kormány, ennél jóval árnyaltabb a helyzet: a nemzetközi folyamatok is felfelé hajtják az árakat, míg a világpiaci energia- és élelmiszerárak továbbra is igen magasak. Ha azonban hazai viszonylatban vizsgáljuk a helyzetet, nem mehetünk el a kormány pénzosztása mellett sem: az év eleji minimálbér-emelés, a 13. havi nyugdíj és a fegyverpénz.
Ehhez pedig hozzá kell venni a júniusban bejelentett különadókat, melyeket a vállalatok szemmel láthatóan megpróbálnak áthárítani a fogyasztókra, ez pedig szintén növelheti az infláció mértékét Magyarországon a következő hónapokban.
A KSH által közzétett összefoglaló szerint egy év leforgása alatt a margarin ára emelkedett a legbrutálisabb mértékben: közel 60 százalékos a drágulás. Nem járt jobban a sajt sem, mely esetében 30 százalék feletti az áremelkedés az előző év azonos időszakához képest, épp úgy, mint a száraztészta, a kenyér, a baromfihús, a tejtermékek, a tojás és a péksütemények esetében.