Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

21 milliárd euróból építhetik meg a Nagy Hadronütköztető utódját

A vadonatúj részecskegyorsító és ütköztető nagyságban és teljesítményben messze túlszárnyalhatja az elődjét.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A vadonatúj részecskegyorsító és ütköztető nagyságban és teljesítményben messze túlszárnyalhatja az elődjét.

A CERN igazgatótanácsa pénteken megszavazta, hogy készen állnak egy 100 kilométer körkerületű, a Nagy Hadronütköztetőnél (LHC) négyszer nagyobb és hatszor erősebb szerkezetet építeni – számolt be róla a Nature tudományos lap. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A Futurisztikus Cirkuláris Ütköztető (FCC) névre keresztelt gigantikus gépezettel a kutatók sokkal részletesebben tudják majd jóval nagyobb energia mellett vizsgálni a részecskéket. Többek között a rejtélyes Higgs-bozonon és a sötét anyagon is pontosabb kísérleteket végezhetnek el.

A CERN tanácsának ülésén a University College London professzora, Jon Butterworth elmondta,

„A természetben előforduló legrövidebb távolságok mérésére alapozva a legkisebb részecskéket vizsgálhatjuk meg – ez egy rendkívül fontos küldetés. Mindenki egyetért abban, mit kell csinálnunk, a kérdés csupán az, mi lenne a tökéletes gép hozzá?”

Európa vezető részecskekutató szervezetének azonban nem lesz egyszerű dolga, mivel az FCC projekt kivitelezése a tervezéstől a megépítésig nagyjából 7 260 milliárd forintnak megfelelő euróba kerülhet. Az ütköztető megálmodói hozzátették, az EU támogatásán kívül főleg adományok begyűjtéséből szeretnék összegyűjteni az óriási pénzösszeget.

A hivatalos weboldalon közzétett „Európai stratégia a részecskefizikáról” című dokumentumban vázolta fel a CERN a terveit.

Elsősorban egy elektron-pozitron ütközőt kívánnak építeni hatalmas alagutakkal, amelyekben maximalizálni tudják a Higgs-bozonok létrejöttét, ezáltal mélyrehatóan tanulmányozhatják majd őket.

A 21. század végéhez közeledve a jelenleg üzemelő LHC-t felszámolhatják, a helyén pedig egy proton-proton ütköztetőt alakíthatnak ki. Ez a gép 100 teraelektronvolt energia elérésére lesz képes, ami a Nagy Hadronütköztető 16 teraelektronvoltjához képest lényeges előrelépés lehet.

Ha a pénzügyi hátteret sikerül a projekt számára megalapozni, akkor előreláthatólag egy évtizeden belül megkezdődhetnek az építési munkálatok, így leghamarabb 2040-re birtokba vehetik a fizikusok.

Az LHC-n jelenleg fontos fejlesztéseket és karbantartásokat hajtanak végre, a következő kísérleti fázis jövő év májusától 2024 év végéig tart majd. Az utolsó tesztszakaszt valószínűleg 2027 környékén kezdhetik.

Kapcsolódó hír:

https://liner.hu/2-millio-feketelyuk-egyesules-azonositasa-marad-el-minden-evben/

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.