2022-ben Kína megduplázta a légvédelmi övezet megsértését Tajvanban
A kínai harci repülőgépek a tajvani légvédelmi övezetbe történő belépése 2022-ben megduplázódott az előző évhez képest, ami komoly fenyegetést jelent Tajvanra.
A CNA összesítése szerint Kína harci gépeinek Tajvan légvédelmi övezetébe történt behatolásai 2022-ben csaknem megduplázódtak, miután Kína jelentősen több vadászgépet és bombázót küldött a szigetország légterébe, ezáltal fokozva a Tajvan demokráciáját ért fenyegetéseket.
Tajvan egyre nehezebb helyzetben van, hiszen Kína továbbra is azon az állásponton van, hogy a szigetország Kína része, s ígéretet is tettek arra, hogy egy napon visszafoglalják a területet: a diplomáciai kapcsolatok Hszi Csin-ping elnöksége alatt az elmúlt évtizedek leghűvösebbje a vezetők között, ám 2022-ben csak tovább romlott a helyzet.
Az egyik negatív fordulópont, mely kiváltotta a heves kínai reakciókat, Nancy Pelosi amerikai házelnök augusztusi látogatása volt, melyre reagálva Hszi hadserege jelentősen fokozta a katonai erődemonstrációkat: Kína 2022-ben összesen 1727 repülőgépet küldött Tajvan légvédelmi övezetébe.
Ehhez képest 2021-ben „csak” 960 behatolás történt, míg egy évvel korábban, 2020-ban ez a szám csupán 380 volt. A legfrissebb adatok szerint a kínai vadászgépek bevetései több mint kétszeresére, a 2021-es 538-ról 1241-re emelkedtek; míg a bombázók, köztük a nukleáris képességű H6-osok bevetései 60-ról 101-re növekedtek.
A tajvani hadsereg Pelosi augusztusi látogatása óta 71 drónos behatolásról jelentett, katonai elemzők szerint pedig Kína arra használta fel ezen behatolásokat a tajvani légvédelmi övezetbe, hogy így mérje fel Tajvan védelmi rendszerét, s kifejezze nemtetszését az amerikai házelnök tajvani látogatása miatt.