160 ezer hollywoodi színész csatlakozott az írósztrájkhoz
63 éve nem volt példa ilyesmire, ám a színészek hajthatatlanok, s nem fogadják el a stúdiók által felkínált feltételeket, mivel azokat megalázónak tartják.
A Reuters jelentése szerint a színészek is meglépték, s bejelentették, csütörtök éjfélkor sztrájkba lépnek, miután a stúdiókkal folytatott tárgyalások meghiúsultak: e lépéssel csatlakoznak a már május óta sztrájkoló film- és televíziós írókhoz. 63 éve nem volt példa ilyesmire, ráadásul a színészek döntése számos produkció leállásával fenyeget az Egyesült Államokban és más országokban is.
A kettős sztrájk továbbá növeli az írók munkabeszüntetéséből eredő gazdasági károkat, ezzel együtt pedig egy újabb csapást mér a filmiparra, mely még mindig küzd az üzleti életben bekövetkezett változásokkal. A SAG-AFTRA, Hollywood legnagyobb szakszervezete, mely 160 ezer film- és televíziós színészt képvisel, valamint az Amerikai Írószövetség (WGA) az alapfizetés és a díjak emelését követeli.
Követeléseik között szerepel továbbá, hogy biztosítékot kérnek arra vonatkozóan, hogy munkájukat nem váltja fel a mesterséges intelligencia. A színészek szakszervezete csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, miután az országos elnökség egyhangúlag engedélyezte a munkabeszüntetést, nem késlekednek és már csütörtök éjféltől kezdődően sztrájkba lépnek.
A színészek a sarkukra álltak, kérdés, mi lesz a vége
Fran Drescher, A dadus című tévésorozat egykori sztárja és a SAG-AFTRA elnöke „sértőnek és tiszteletlenül viselkedőnek” minősítette a stúdiók által adott válaszokat a színészek egyre növekvő aggodalmaira. Drescher érzelmes beszédében nem rejtette véka alá véleményét:
A Mozgókép- és Televíziós Producerek Szövetsége, a Netflix, a Walt Disney és más vállalatok nevében tárgyaló szakmai szövetség eközben közölte, hogy „mélységesen csalódott, hogy a SAG-AFTRA úgy döntött, hogy kilép a tárgyalásokból”.
A szakmai szövetség állítja, 35 éve nem látott mértékű százalékos emelést ajánlott fel, továbbá „jelentős emeléseket” a nyugdíj- és egészségügyi járulékplafonokban, valamint 76 százalékos emelést a nagy költségvetésű streaming műsorokból fizetett külföldi díjakban, az egyéb juttatások mellett. Mivel azonban a színészek és írók, valamint a szakmai szövetség közötti ellentét jelenleg feloldhatatlannak tűnik, kétségessé vált, mi lesz azután, s mikor készülhetnek el a már belengetett produkciók, melyek az írók sztrájkja miatt már így is jelentős késésben vannak.