1,5 millió forintért miénk lehet az első asztali kvantumszámítógép
A kínai Sencsenben létrehozott SpinQ startup vállalkozás bemutatta első asztali kvantumszámítógépét, amelyet körülbelül 5 ezer amerikai dollárért cserébe bárki megvásárolhat.
Az új kvantumszámítógép sokkal olcsóbb, mint a korábbi komputerek, köztük a D-Wave, ami 2011-ben még 10 millió dollárba került. Azért eshettek ennyire nagyot az árak, mivel a technológia egyre szélesebb körben vált elérhetővé, így az előállítási költségek is lecsökkentek – adta hírül a Discover magazin.
Az 55 kilogramm súlyú masszív számítógép a kutatóintézetekben és egyetemeken használatos kvantumkomputerek miniatűr, kommersz változata. Teljesítményben jelentősen elmarad nagyobbik testvéreitől, ugyanis mindössze 2 qubitet képes feldolgozni.
A leegyszerűsített technológiai megoldások ellenére a SpinQ számítógépe el tudja végezni az alapvető kvantumszámításokat abban az esetben, ha egy átlagos komputerhez van csatlakoztatva, használatával például felgyorsíthatjuk az adatbázisokban való keresgélést.
Nukleáris mágnesrezonancián alapul a SpinQ, amely során a molekulák erőteljes mágneses mezőbe kerülve rádiófrekvenciák pulzálása következtében megváltoztatják a spinjüket az atomok belsejében.
Minden egyes lüktetéssel az atomok új állapotba kerülnek, ami nagyjából ugyanazt jelenti, mintha egy átlagos számítógép nulláról egyre váltana. Ezek a spinváltozások módosítják a szomszédos atomok forgását is, ezáltal előidézve a matematikai operációkat.
Hűtött szupravezető mágnesek helyett a SpinQ állandó mágneseket használ, amelyek ugyanúgy erős mágneses tereket képesek előállítani. A kvantumszámítógépek technológiája az 1990-es évek óta jelen van, akkoriban orvosi képalkotásban alkalmazták őket.