Szakértő magyarázta el, miért lenne jó lépés a 0 százalékos SZJA
Fajcsák Gábor, az RSM adóüzletágának vezetője kifejezetten kedveli a kormány 0 százalékos SZJA-ra vonatkozó javaslatát, amelyet saját gondolatokkal ki is egészített, valamint pontosított.
Először Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke beszélt arról, hogy Magyarországon megcélozható lenne a 0 százalékos személyi jövedelemadó. Ezt Bánki Erik, a Fidesz-KDNP kormánykoalíció képviselője szintén fejtegette, ő már némileg árnyalva.
Bánki ugyanis úgy képzeli el ezt kivitelezni, hogy nulla százalékos lenne a személyi jövedelemadó, viszont csak átmeneti jelleggel és csak bizonyos bérszintig kellene biztosítani. Nem lenne precedens nélküli ez, a 25 év alattiaknak és a legalább 4 gyermekes anyáknak már megvan az SZJA-mentessége.
Fajcsák Gábor a Portfolio megkeresésére elmondta, hogy nagyon is üdvözli a felvetett adóügyi módosításokat, viszont saját véleménye szerint ezt nem ideiglenesen, hanem állandó jelleggel kellene bevezetni Magyarországon.
Mint fogalmazott, az alacsony jövedelműek számára már korábban is voltak komolyabb adókedvezmények egészen 2012-ig, ameddig el nem törölték az adójóváírást. Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy ez sem biztosított teljes adómentességet.
Fajcsák azonban úgy gondolja, hogy továbbra is fontos lenne célzottan támogatni azt a munkavállalói réteget, akinek a leginkább szüksége van erre, vagyis a legnehezebb sorsú magyaroknak. Mint indokolta: nekik már a koronavírus előtt is nagyon nehéz volt a helyzetük.
Egy alacsony jövedelemből élő családnak ugyanis még a relatíve alacsony, 15 százalékos SZJA megfizetése is súlyos teher, mivel az egykulcsos adó gyakorlatilag annak jelenti a legnagyobb terhet, akinek a legkisebb a jövedelme.
Fajcsák éppen ezért egyetért Bánki javaslatával, hogy csak az alacsony keresetűek kapják meg az adómentességet, ugyanakkor ezt állandó jelleggel kell bevezetni. Hangsúlyozta: fontos, hogy bizonyos jövedelem felett ténylegesen ne járjon adómentesség.
Amennyiben bevezetnék a bizonyos jövedelem alatti nulla százalékos személyi jövedelemadót, akkor pedig hivatalosan is megszűnne az egykulcsos adórendszer Magyarországon, amely a Fidesz-KDNP kormányzásának időszaka alatt volt a jellemző.